Türk markasına yerli dizi dopingi

Ortadoğu'da hızla yayılan yerli diziler markalara ilgiyi de artırıyor. Amman Ticaret Odası Başkanı Saifi, "Dizilerdeki tekstil ve mücevher markalarını Ürdün'e getirin" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 12.12.2010 ABONE OL
Ortadoğu televizyonlarında hızla yayılan yerli diziler Türk markalarına olan ilgiyi de artırıyor. Umman Ticaret Odası Başkanı Riad Saifi, Ürdün'de gençlerin Türk dizilerini ilgiyle takip ettiğini dile getirerek "Dizilerdeki tekstil ve mücevher markalarını da Ürdün'de görmek istiyoruz" dedi. Türk markalı ürünlerin satışına olan ilginin ikili ilişkilere de yansımaya başladığını söyleyen Saifi, "Aynı ivmeyi ticarete de taşıyarak 80 milyon dolarlık ticaretimizi kısa zamanda 300 milyon dolara çıkaracağız" diye konuştu. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği 3'üncü Türkiye-Ortadoğu Ticaret Köprüsü organizasyonuna katılan Amman Ticaret Odası Başkanı Riad Saifi, Türkiye ile Ürdün arasındaki ticaretin çok eskiye dayandığını ve özellikle Ürdün'ün Arap Bölgesi'nin Türkiye ile daha yakın ilişkiler içinde olduğunu ifade etti. Ürdünlü alışveriş merkezi zinciri CTown Department Stores'un Sahibi Jamal Abd-Elfattah Hammad ise bazı Türk markalarının bayiliğini yaptığına değinerek, buradaki ünlülerin giydiği markaları yıllardır sattığını ancak dizilerden sonra gençlerin mağazaya akın ettiğini kaydetti.

3 YILDA 10 MİLYAR DOLAR

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de organizasyona başta Ürdün, Suriye ve Lübnan olmak üzere 42 ülkeden işadamlarının katıldığını bildirdi. "200 Türk işadamı ile Ortadoğulu işadamlarını bir araya getirdik" diyen Meral, 45 masada ikili iş görüşmesi yapıldığını kaydetti. Meral, "Bu 3 ülke ile toplam ticaret hacmimiz 4.5 milyar dolar. Önümüzdeki yıllarda ticaret hacmimizin 10 milyar dolara çıkacağını ümit ediyoruz'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU