Yunanistan'da yeni grev dalgası başladı

Yunanistan'da ülke ekonomisini krizden çıkartmak amacıyla devlet harcamalarının asgariye indirilmesini öngören istikrar programına karşı işçi ve memur sendikaları yeniden greve gidiyor. Yunan hükümeti, iflastan kurtulmak amacıyla Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) aldığı 110 milyar euroluk mali yardımın karşılığında uygulamaya geçtiği istikrar programının 2. aşamasını bugün Yunan Parlamentosu'nun onayına sunuyor.

PROGRAM HARFİYEN UYGULANMALI
İstikrar programına göre sorunlu kamu şirketlerinin özelleştirilmesi, sağlıklı olanlarlarda çalışan memur maaşlarına tavan belirlenmesi, memur sayısının azaltılması amacıyla tasfiyeler yapılması, maaş kesintilerinin özel sektörde de uygulanması, vergi toplama sistemini değiştirmesi, kalkınmaya ağırlık vermesi gibi işçi ve memurların gelirlerini kısıtlayan önlemler yer alıyor. Yunanistan, mali yardımın 19 milyarlık dördüncü dilimini martta alabilmek için programı harfiyen uygulamak zorunda. Ancak işçi ve memur sendikaları, kısıtlamaları protesto etmek için yeniden grev kararı aldı.

Komşuda hayat yeniden felç olacak
Toplu taşımacılık araçları dün 5 saat kontak kapadı. Bugün ise 24 saat boyunca hiçbir araç trafiğe çıkmayacak.
Dün işçi ve memur sendikalarının 3 saatlik paydos eylemini bugün 24 saatlik genel grev eylemi izleyecek.
Bugün ayrıca bankalar 48 saatlik grev ilan ederken okullar, hastaneler, havaalanları ve limanlar 24 saat boyunca kapalı kalacak.
Perşembe, tren seferleri de iptal edilecek.

BUGÜN NELER OLDU