Arabalar garajdan böyle kurtulacak

Son yapılan zamla birlikte 4 lirayı geçen benzin fiyatları ekonomi yönetimini alarma geçirdi.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 15.12.2010 13:58 ABONE OL
Star'ın haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın dışında, Maliye ve Hazine de, akaryakıt fiyatlarını aşağıya çekmek için formüller arıyor. Bu kapsamda üç aşamalı bir plan geliştirildi. Plan hayata geçirilirse, benzin fiyatları 3.5 liraya kadar gerileyecek. EPDK, tavan fiyat uygulamasının akaryakıt fiyatlarının düşürülmesinde tek başına yeterli olmadığı görüşünü savunuyor.

MALİYE VE HAZİNE ARAYIŞTA

EPDK, tavan fiyat uygulaması ile birlikte vergi oranlarında kısmi indirime gidilmesi, kaçak akaryakıtta kullanılan solvent ithalatına sınırlama getirilmesi ve akaryakıt sektöründeki promosyonların sona erdirilmesi gibi bir dizi önleminde hayata geçirilmesini istiyor. Konuyla ilgili görüşler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a da iletildi. Şimdi, Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı da akaryakıt fiyatlarındaki artışa fren getirilmesine yönelik tedbirleri üzerinde çalışıyor. Tek başına dağıtım ve bayi payının düşürülmesinin, akaryakıt fiyatlarının düşmesine yeterli gelmeyeceğini belirten Enerji Bakanlığı bürokratları, akaryakıttaki vergi yükünün hafiflemesiyle bayi payının daha kolay aşağıya çekileceğini belirttiler.

Akaryakıt fiyatları nasıl düşecek?

• 2009 yılında yapılan artışın geri alınması halinde ÖTV'de 23 kuruşluk indirim sağlanacak.

• Dağıtıcı ve bayi kârları, tavan fiyat seviyesine çekilecek bu düzenleme de 18 kuruşluk bir indirim sağlanacak.

• Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde, Akdeniz piyasası baz alınmayacak. Akaryakıt satın alınan ülkelerin fiyatlarından bir endeks oluşturulacak. Bu durumun da son fiyatlara göre değişmekle birlikte 10 kuruşa kadar indirim getirmesi bekleniyor. Ayrıca, solvent ithalatının disiplin altına alınması da düşüşe katkı sağlayacak.

BUGÜN NELER OLDU