Başkanın en sıcak günü

Merkez Bankası yarın tarihindeki en önemli toplantılarından birini yapacak. Bankanın ihracatı zorlaştırıp, ithalatı kolaylaştıran sıcak para girişine karşı faizleri indirmesi bekleniyor. Piyasa 0.5 puanlık faiz inidirimini fiyatlara yansıttı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 15.12.2010 ABONE OL
İhracatçıları isyan ettiren ve Başbakan Edoğan'a 'felaket getirir' uyarısını yaptıran yoğun sıcak para girişine karşı Merkez Bankası'nın ilk ciddi adımı yarın atması bekleniyor. Banka'nın yarın faizleri en az yarım puan düşürerek, kısa vadeli yabancı sermaye için önlem alacağı öngörülüyor. Piyasalarda bu beklentiyi yaratan gelişme ise Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı'nın hafta sonu Ankara'da yaptığı bir sunumda faiz indirimi sinyali vermesi oldu. Başçı, konuşmasında, bankanın içinde faiz indirimi de öngörülen yeni bir senaryoya hazırlık yaptığını belirtmişti. Bu açıklamaların ardından piyasalar iki güçlü senaryo üzerinde durmaya başladı. Bunlardan ilki 0.5 puanlık faiz indirimine diğeri ize 0.25 baz puanlık daha ılımlı bir indirime işaret ediyor.

FİNANSAL İSTİKRAR GÜNDEMDE

Merkez'in yeni senaryo açıklamaları yurtiçinde ve yurtdışında Merkez'i ana gündem maddesi yaptı. İngiliz Financial Times (FT) gazetesi ve Wall Street Journal (WSJ) Merkez Bankası'nın kararının merakla beklendiğini yazdı. FT'ye konuşan JP Morgan'ın ekonomisti Yarkın Cebeci ise, "Merkez Bankası'nın enflasyondan çok finansal istikrara öncelik verdiği ve enflasyon hedeflerini kaçırma riskini almaya hazır olduğu görünüyor" dedi.

Yarım puan inebilir
WALL Street Journal da, analistlere dayanarak, "Türkiye'nin Merkez Bankası yarın faiz oranlarını yarım puan indirebilir. Böyle bir adım da, muhtemelen Türk Lirası için aşağı yönlü baskı oluşturur ve enflasyon baskılarını körükler" yorumunu yaptı. Royal Bank of Scotland'ın yükselen piyasalar analisti Timothy Ask da, Türkiye'nin 'yabancı para gücü' yaşayabileceği hissiyatı olan yükselen piyasalardan biri olmadığını kanıtladığını söyledi.

Ekonomistler düşüş bekliyor
MERKEZ Bankası'nın yüzde 7 seviyesinde bulunan gösterge bir haftalık repo faizinde indirime gitmesi bekleniyor. CNBC-e anketine katılan 20 ekonomistin 18'i Merkez Bankası'nın yüzde 7 seviyesinde bulunan gösterge bir haftalık repo faizinde indirime gideceği görüşünde. Ankete katılan ekonomistlerin 12'si 50 baz puan faiz indirimi beklerken, 5 ekonomist 25 baz puanlık daha ılımlı bir indirim öngörüyor. Bir ekonomist ise, Merkez'in daha kararlı davranıp 100 baz puan faiz indireceği görüşünde.

BUGÜN NELER OLDU