Migros fatura merkezi oldu

Migros'un 7 bin kasası bugün itibarıyla kurum faturalarını da tahsil etmeye başlıyor. Hem alışveriş hem ödeme yapılacak kasaların dışında firma iPhone uygulamasıyla da cepten alışveriş yapma imkânı sağlayacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 15.12.2010 ABONE OL
Jet kasa ve iyi tarım uygulamaları ile perakendede ilkleri hayata geçiren firma olma misyonunu sürdüren Migros, 2011'i iki yeni ses getirecek projeyle karşılıyor. Kolay Vezne adı verilen uygulamayla Türkiye çapındaki tüm Migros, Tansaş, Şok ve Macrocenter'larda bulunan 7 bin kasadan 153 kuruma ait faturaları tahsil edeceklerini dile getiren Migros Genel Müdürü Özgür Tort, "Müşteri herhangi bir kasadan, 1 TL hizmet bedeli karşılığında doğalgazdan elektriğe, su ödemesinden telefon ve internete, kredi kartı ekstresine kadar akla gelebilecek her türlü faturayı Garanti Bankası işbirliği ile ödeyebilecek" dedi.

1 MİLYON AMBALAJLIK ENERJİ

Türkiye'de ayda 100 milyon TL'lik fatura işlemi yapıldığının altını çizen Tort, bugün itibarıyla uygulamanın başlatıldığını ve projenin kitlesel bir adım olduğunu ifade etti. Migros'lar içindeki jet kasaların da alışverişlerin büyük bir bölümünü oluşturduğunu ifade den Tort, satış işleminin yüzde 25'inin jet kasalardan geçtiğini bu yıl jet kasalardan 4.5 milyon işlem yapıldığını ve 35 milyon adet ürün geçtiğini dile getirdi. Jet kasalara 'nakit' versiyonu da eklediklerini dile getiren Tort, "Müşteriler şimdiden nakit versiyonu para bozmak için kullanmaya başladılar bile" dedi. Çevreci kiosk ile iyi tarım uygulamalarından da bahseden Tort şunları söyledi: "Bugün iyi tarım uygulamaları kapsamında 2 bin 700 çiftçi ile çalışır duruma geldik. Bunun yanında çevreci kiosk uygulamasıyla da 40 mağazada 1 milyon ambalaj topladık. Poşetler 2 milyon kilowatsaat enerjiye dönüştürüldü ki bu rakam 700 hanenin 1 aylık elektrik ihtiyacına denk geliyor."

Ödemeler kapıda yapılıyor
Uygulama şöyle çalışıyor: İlk olarak sisteme internet üzerinden kaydolunuyor. İnternette hazırlanan uygulama iPhone üzerine indiriliyor. Belirlenen şifre ve kullanıcı adıyla uygulamaya giriş yapıldıktan sonra 'Barkodla alışveriş' seçeneği tercih ediliyor. Ürünün üzerindeki barkod iPhone kamerasıyla tanınıyor. Sepete ekle tuşuyla birlikte istenen ürün alışverişi bitirildikten sonra eve teslimat gerçekleştiriliyor. Ödemeler kapıda kredi kartı ya da nakit olarak yapılabiliyor.

Migros iPhone'a mağaza açıyor
Migros'un diğer uygulaması ise internet ve cep telefonu gibi iki popüler iletişim aracını bir arada kullanıp mekândan bağımsız barkod okutma işlemi ile alışveriş yaptırıyor. Bunun için Turkcell ile iPhone'a indirilen bir yazılım geliştiren firma, istenen her yerden sadece ürünün barkodunun iPhone kamerasından okutulmasıyla internetten alışveriş yapma imkanı sağlıyor. Yani müşteri buzdolabındaki bitmek üzere olan sütün üzerindeki barkodu okutarak markete uğramadan ürünün kapıya kadar gelmesini sağlıyor. Barkod okutmayla sipariş dışında reyonlar arasında dolaşarak, arama fonksiyonunu kullanarak ürün seçimi de yapılabilecek. 2 yılda sanal market cirolarını ikiye katladıklarını belirten Tort, "2010'da 500 bini aşkın sipariş kapıya teslim edildi. Şu an 18 şehirde hizmet veriyoruz ama 2011'de bu rakamı artıracağız" dedi. Tort, sanal market sepet ortalamasının 27-28 TL'yi bulan normal mağaza sepet ortalamasını üçe katladığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU