Opet: Akaryakıt satışından bankalar da çok kazanıyor

Opet Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk, 3.85 liralık bir litre benzinden bayinin ve dağıtıcının 18'er kuruş kazandığını belirterek, "Bankalar da kazanıyor" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 15.12.2010 ABONE OL
OPET'İN Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk bayilerin ve dağıtıcıların benzinden 18 kuruş para aldığını belirterek, "Bayilerin benzinden elde ettikleri yüzde 4.8'lik gelirin üçte biri kira üçte biri işletme ve kalanı da kâr" dedi. Bankaların kampanyalarına da değinen Öztürk, bir kampanyadan yararlananın diğerinden yararlanamadığını hatırlatarak, bedava benzin kampanyasında her 10 liranın 4'ünü dağıtıcının, 4'ünü bankanın 2 lirasını da bayinin karşıladığını belirtti. Öztürk, şöyle konuştu: "Bankalar da bu işten çok kazanıyor. Üstelik kârlara bir bakın. Bizim sektörün tüm kârı bir bankanın kârına eşit" Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu da "Devlet yılbaşında vergi alacağı yerlerden ne kadar alacağını hesaplıyor. Alamayınca bir yerlerden topluyor. Sıkıntı vergiyi toplayamaması" diye konuştu. Öztürk, şirket alıp almayacaklarına ilişkin olarak da "İntifa sözleşmeleri (bayilerle yapılan anlaşmalar) eskiden 15-20 yıllıktı. Şimdi yasa gereği bu 5 yıla indi. Eskiden intifa süreleri uzun olduğu için şirket almanın bir esprisi vardı. Ancak artık bu espri bitti" dedi.

Hedef yüzde 18 pazar payı
TÜRKİYE'NİN üçüncü büyük dağıtım şirketi Opet, sektörde yüzde 17.1'lik pazar payına sahip. Genel Müdür Cüneyt Ağca'ya göre 2010'u 10 milyar lira ciroyla kapatacak şirket gelecek yıl cirosunu yukarıya çıkaracak. Pazar payında da yüzde 18'leri yakalayacak.

BUGÜN NELER OLDU