Petrolde yeni ülke

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 15.12.2010 14:52 ABONE OL
Batı Afrika ülkelerinden Gana, ülkenin 60 kilometre açığında Atlas Okyanusu'ndaki Jubilee sahasında bugün petrol üretimine başladı.

Gana Devlet Başkanı John Atta-Mills, açılış törenine gönderdiği açıklamada, bunun bir rahmet olduğunu, lanet olmadığını belirterek, ''Petrolden elde edeceğimiz gelir sadece birkaç kişinin değil, hepimizin çıkarına kullanılacak'' dedi.

Yaklaşık 1,8 milyar varil petrol bulunduğu belirtilen rezervlerden Gana'nın bu yıl 400 milyon dolara yakın gelir elde etmesi bekleniyor.

Gana'daki petrol yataklarının dünya genelinde son yıllarda bulunan en büyük rezervler olduğu belirtiliyor.

Petrol üretimini yapacak olan merkezi İngiltere'de bulunan Tullow Petrol şirketinin önderliğindeki konsorsiyum, ilk etapta günde ortalama 55 bin varil petrol üretmeyi planlıyor. Konsorsiyum, günlük üretimini altı ay içinde 120 bin varile çıkarmayı hedefliyor.

Ülkede petrol 2007'de ABD'li enerji şirketi Kosmos tarafından keşfedilmiş ve toplam 1,8 milyar civarında bir rezerv olduğu belirtilmişti.

Dünyanın ikinci büyük kakao ve kıtanın ikinci büyük altın üreticisi olan Gana'nın 23,5 milyon nüfusu bulunuyor.

Uzmanlar, ülkede petrol sektörüne ilişkin yasaların henüz düzenlenmemiş olması nedeniyle yolsuzluk gibi bazı tehlikeler bulunduğuna işaret ediyor.

Jubilee'den elde edilecek petrol ve doğalgaz gelirlerinin, gelecek yıl ülkenin büyüme oranını yüzde 12'ye çıkarması bekleniyor. Petrol ve doğalgaz üretiminden sağlanacak gelir, alt yapı yatırımları ve yeni sanayi sektörlerini desteklemek için kullanılacak.

Gine Körfezi Bölgesi, ABD dahil enerji tüketicisi ülkeler için önemli bir kaynak olarak görülüyor. Bu bölgenin ayrıca, ABD'nin 2015 yılına kadarki petrol ihtiyacının dörtte birini karşılayacağı tahmin ediliyor. ABD, bölgeden elde edilecek petrolün nakliyesinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak amacıyla bölgeye askeri eğitimciler gönderdi.

BUGÜN NELER OLDU