Samsun-Ceyhan'da müzakereler martta tamamlanır

Enerji Bakanı Yıldız, Samsun-Ceyhan Hattı'na kaynak temini için Rusya ile yapılan görüşmelerin 2011'in mart ayına kadar tamamlanacağını söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 15.12.2010 ABONE OL
ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kapasitesi 50 milyon ton olan Samsun- Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı'na kaynak temini için Rusya ile yapılan müzakerelerin devam ettiğini belirterek, "Bu görüşmelerde daha hızlı olunması gerekiyor. Gelecek yılın mart ayı ya da ortasına kadar Rusya'nın hatta vermeyi taahhüt edeceği petrol konusu netlik kazanmalı" dedi.

ADIM ADIM GİDİLECEK

Yıldız, ilk etapta 50 milyon tonun temin edilmesi gibi bir yaklaşımlarının olmayacağını belirterek, "Bu konuda adım adım gidilecek. Hattın inşaatı için belli miktarda petrolün garanti edilmesi yeterli görünüyor" diye konuştu. Yıldız ayrıca hattın yapımı için vergi teşvikinin masada olmadığını bildirdi. Bakan Yıldız, Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ile yapılacak olan toplantılarda iki ülke arasındaki büyük enerji projelerinin masada olacağını, bunlarda gelinen aşamanın gözden geçirileceğini ve bundan sonra nelerin yapılacağı üzerinde durulacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU