Çalık Enerji ve Rosneft'ten dev ortaklık

Rusya'nın en büyük şirketi Rosneft ile Çalık Enerji hem Türkiye hem uluslararası alanda ortaklık anlaşması imzaladı. İki şirket yurtdışında petrol ticareti yapacak, Türkiye'de ise akaryakıt dağıtımına odaklanacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 16.12.2010 ABONE OL
Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından Çalık Holding, dünyanın sayılı ve Rusya'nın en büyük petrol üreticisi Rosneft ile stratejik işbirliğine imza attı. İki kuruluşun var olan ortaklığını derinleştirecek anlaşma Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katıldığı törenle Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Rosneft Başkanı Eduard Khudainatov tarafından imzalandı. Anlaşma kapsamında Çalık Enerji ve Rosneft uluslararası petrol ticareti ve Türkiye pazarında işbirliğine gidecek. Buna göre iki şirket tarafından kurulacak ortaklık, Akdeniz'de petrol ticareti, Türkiye'de de petrol dağıtımı ve ticareti konularında çalışmalar yürütecek. Çalık Enerji ve Rosneft, Türkiye'de petrol dağıtımının yanı sıra, ihrakiye (deniz taşıtlarına yakıt) satışları da gerçekleştirecek. Rosneft Başkanı Eduard Khudainatov, Çalık Enerji ile Rosneft'in işbirliğinin var olduğunu belirterek "Bu ortaklığımızı bugün attığımız imza ile geliştireceğiz. Ortak işbirliğimizin stratejik yönlerini belirleyecek anlaşma imzaladık" dedi. Çalık Enerji, yaklaşık bir yıldır Rosneft'in açtığı uluslararası petrol ihalelerinde üstün başarı gösterdi. Dünyanın dev petrol şirketlerinin girdiği ihalelerdeki performansı ilgiyle izlenen Çalık Enerji, her ay düzenli şekilde petrol kargolarını yükleyerek dünyanın dört bir yanına satışını gerçekleştiriyor.

İMZALAR İŞBİRLİĞİMİZİN PARÇASI
Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin, Türkiye ile Rusya'nın Samsun-Ceyhan ham petrol boru hattı ve doğalgaz alanında işbirliğini ilerlettirdiğini aktararak, "Şimdi de imzalanan belge petrol alanında işbirliğimizin parçası. Bunun gibi çalışmalar devam ediyor. Türkiye bu bölgede bizim stratejik ortağımızdır" dedi. Seçin, Enerji Bakanı Taner Yıldız ile telefon görüşmelerinin devam edeceğini aktararak, "Ocak ortasında enerji projeleri ile ilgili görüşeceğiz. Mart ayı ortası Moskova'da Başbakan Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in katılımı ile üst düzey işbirliği toplantılarının 2'ncisi gerçekleştireceğiz. İki ülke olarak çalışmaya devam etmeliyiz. Türk ortaklarına sağlık ve başarı diliyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU