Elektrikte şok karar

8 milyar dolarlık elektrik özelleştirmelerinde Rekabet Kurulu'ndan Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığındaki MMEKA ve AKSA için şok bir karar geldi. Kurul, MMEKA ile AKSA'yı tek bir teşebbüs olarak saydı ve iki şirketten birinin Boğaziçi, Gediz ve Trakya Elektirik Dağıtım ihalelerinin tekinden vazgeçmesini istedi.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 16.12.2010 15:08 ABONE OL

Bugün Toplanan Rekabet Kurulu, Cemil Kazancı- Mehmet Kazancı kardeşlerin ihalelere AKSA ve Kazancı Holding adıyla ayrı ayrı girmelerine karşın, onları 'tek bir teşebbüs' olarak kabul etti. Oysa iki kardeş arasındaki anlaşmazlık nedeniyle ihalelere ayrı girdikleri belirtilmişti.
Kurul, Mehmet Emin Kara Mehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığını ve AKSA'nın kazandığı üç ayrı dağıtım özelleştirmesinde, "Boğaziçi, Gediz ve Trakya'dan sadece ikisini tercih edin" kararı çıktı.
Kurul kararına göre ya AKSA Trakya'dan vazgeçecek, ya da MMEKA Gediz veya Boğaziçi'nden vazgeçecek.
Tek bir teşebbüs sayılırsınız!

Rekabet Kurulu, teklif sahiplerinden MMEKA'nın hissedarlarından Mehmet Kazancı, Esin Kazancı, Begüm Kazancı ve Mustafa Kurnaz'ın, Kazancı Holding A.Ş. ve dolayısıyla Aksa Elektrik ile aynı ekonomik bütünlük içinde olduğu ve 4054 sayılı Kanun kapsamında tek bir teşebbüs olarak kabul edilmesi gerektiği sonucuna ulaştı.

Kurul, İş-Kaya-MMEKA ve/veya Aksa Elektrik tarafından Boğaziçi, Gediz ve Trakya'nın üçünün birden devralınması halinde, Kazancı Holding bakımından hâkim durum yaratılması suretiyle ilgili pazarlarda rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunun doğacağı ve söz konusu işlemlere izin verilemeyeceğini belirtti. Ancak "Söz konusu teşebbüslerin Boğaziçi, Gediz ve Trakya'dan sadece ikisini devralmaları durumunda 4054 sayılı Kanun bakımından bir sakınca oluşmayacağı kararına vardı."

Dicle problemsiz yürüyor

Kurul, Dicle'nin, İş-Kaya-MMEKA-Rosse tarafından devralınması işleminde ise bir sakınca olmadığına karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU