Toz pembe 2011

Küresel kriz ABD ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede sürerken, Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomileri arasındaki Türkiye'de işadamları, 2011'e büyük umutla bakıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 16.12.2010 ABONE OL
Türkiye ekonomisi önümüzdeki yıl da bu performansını devam ettirme hedefinde. Dünya ekonomileri için 2011'in zorlu bir yıl olacağı ifade edilmesine karşın, iş dünyası, Türkiye ekonomisiyle ilgili olumlu beklentilere sahip. Ancak iş dünyası, ekonomideki en büyük riskin dış kaynaklı olabileceğine de dikkat çekiyor. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Dinçer, Türkiye ekonomisinin, 2009'un ikinci çeyreğinden itibaren güçlü bir ivmelenme içerisinde olduğunu, düşük faizler ve güven ortamı sayesinde 2010'un ilk yarısında yüzde 11 gibi "güçlü'' bir büyüme elde edildiğini belirterek, "Dünya rekoru kırdığımız 2010 yılı ikinci çeyreğinde, kriz öncesi en yüksek seviye olan 2008'in ilk çeyreği GSYH değerini aştık'' dedi.

ORTAK ENDİŞE YURTDIŞI

Dinçer 2011 beklentilerine ilişkin şu görüşleri dile getirdi: "2011'de dışsal bir şok olmaması halinde faizlerin bugünkü seviyelerde seyretmesini ve güven ortamının devam etmesini bekliyoruz. Buna bağlı olarak 2011 yılı büyüme beklentimiz temkinli bir senaryo ile yüzde 5'tir"

TÜRKİYE'NİN NOTU ARTAR

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Türkiye'nin kredi notunun 2011 seçimlerinin ardından yatırım yapılabilir ülke statüsüne çıkabileceğini öngördü. CNBC-e canlı yayınında soruları yanıtlayan Şahenk şunları söyledi: "Dünyada yeni bir dip olma olasılığının neredeyse yok gibi olduğunu düşünüyorum. Türkiye 2001 yılından sonraki kararlarıyla bugün ayrışmış bir şekilde. Yüzde 100 ayrışamıyorsunuz tabii ki. Dünyaya bakınca ben bir resesyon tehlikesi görmüyorum. Euro Bölgesi'ndeki ülkelerin mali açıkları ve borç sürdürülebilirliği önemli faktörler. Bunun da aşılacağını görmeye başladım. Notların düşüşte olduğunu görüyoruz. Bunlar geç gelen notlar, gerçek değerlere geliyor. Türkiye'nin şu ortamda yatırım yapılabilir ülke notuna gelmesi lazım. Seçimden sonra ben bunu ciddi şekilde bekliyorum."

BUGÜN NELER OLDU