Üç festivalle İstanbul'a 110 bin turist giriş yapar

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İstanbul Fashion Week, Shopping Fest ve CPI fuarıyla İstanbul'a üç ayda 110 bin turist ve 110 milyon dolar döviz gireceğini söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 16.12.2010 ABONE OL
Gelecek yıl şubat-nisan ayları arasında düzenlenecek moda fuarı CPI, İstanbul Fashion Week ve alışveriş festivali İstanbul Shopping Fest ile üç ayda Türkiye'ye 110 binin üzerinde yabancı turist geleceğini söyleyen İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı Hikmet Tanrıverdi, "Bu üç organizasyonla üç ayda Türkiye'nin kasasına kişi başı ortalama bin dolardan 110 milyon dolara yakın döviz girer" dedi.

2011'DE İŞSİZ KALMAZ

Türkiye'nin büyüme trendine girmesiyle birlikte modacı, perakendeci ve ihracatçıların ilk kez birarada hareket etmeye başladığına dikkat çeken Tanrıverdi, "Bütün organizasyonlarda birlikte hareket etme kültürü var. Başarı ancak bu şekilde geliyor" dedi. Bu tip adımlarla 2011 yılı ile ilgili umutlarının da arttığına vurgu yapan Tanrıverdi şöyle konuştu: "Krizde yaklaşık 200 bin kişi tekstil sektöründe işini kaybetti. Ancak moda fuarlarının sağladığı üretim artışıyla birlikte yaklaşık 170 bin kişi sektöre yeniden giriş yaptı. 2011'de kalan 50-60 bine varan eksi istihdamı da kapatıp artıya geçeriz. Türkiye artık daha az ama daha katma değerli ürün üretip daha fazla para kazanan bir ülke olacak." Tanrıverdi, yıl sonunda hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatının 14.5 milyar dolar olacağını, 2011'de ise 16- 17 milyar doları görebileceklerini kaydetti.


BUGÜN NELER OLDU