Yapı sektörü, Rusya'daki fırsatı İstanbul'da arayacak

Türk inşaatçılarla birlikte yapı endüstrisi de Rusya'daki iş fırsatlarını arıyor. Nisan 2011'de İstanbul'da yapılacak Yapı TurkeyBuild fuarının konuk ülkesi Rusya olacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 16.12.2010 ABONE OL
2014'te Soçi'de yapılacak kış olimpiyatlarıyla ciddi bir altyapı yatırımına ihtiyaç duyan, ardından ise 2018'deki Dünya Olimpiyatları'na da ev sahipliği yapacağı açıklanan Rusya, inşaatçılar kadar yapı sektörünün de odağı haline geldi. Yapı Endüstri Merkezi (YEM) tarafından Nisan 2011'de İstanbul'da düzenlenecek Yapı TurkeyBuild fuarının konuk ülkesi Rusya oldu. 1200'den fazla yapı sektöründen şirketin katılacağı fuarda Rusya'da iş yapmak isteyenler için ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek. Yapı Endüstri Merkezi (YEM) Genel Müdürü Barış Onay, 27 Nisan-1 Mayıs 2011 tarihleri arasında bu sene 34'üncüsü düzenlenecek bölgenin en büyük yapı malzemeleri fuarında Rus işadamlarının Türk yapı sektörü temsilcileri ile buluşacağını söyledi. Onay, Türk işadamlarının Rusya'da daha fazla iş alması amacıyla düzenledikleri konuk ülke statüsü nedeniyle 2011 Ocak, Şubat ve Mart aylarında DEİK Türk-Rus İş Konseyi ile üç ayrı çalıştay yapacaklarını da açıkladı. Onay fuarda Rusya bilgi merkezi kuracaklarını söyleyerek "Şirketler Rusya ile nasıl iş yapacaklarını bilmiyorlar. Biz bu hizmeti fuara katılan şirketlere bedava olarak vereceğiz" diye konuştu.

Moskova, Dubai ve Münih'te ortaklık
Bunun yanı sıra Yapı Fuarı'nın yurtdışına açmak için de çalışmalar yaptıklarını kaydeden Onay, Moskova, Dubai ve Münih'te yapılacak yapı fuarlarıyla da ortaklık anlaşması imzaladıklarını kaydetti. Katılımcı firmalara iş imkanları yaratmayı amaçladıklarını söyleyen Onay, geçen sene bin 200'e yakın firmanın fuara katıldığını ve 100 bin kişinin de fuarı ziyaret ettiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU