Birlikte halay çekmişler

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 17.12.2010 11:37 ABONE OL
Türk Girişimci ve İşdünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 14'üncü Girişim ve İş Dünyası Zirvesi için Diyarbakır'da bulunan başta TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv olmak üzere çok sayıda işadamı halay çekerek eğlendi.

TÜRKONFED Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) ev sahipliğinde düzenlediği ''14. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi'' katılımcıları onuruna Class Otel'de akşam yemeği verdi. Yemeğe, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, eşi Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner ile birlikte katıldı.

Yemekte konuşan Diyarbakır Valisi Toprak, kültürü ve tarihiyle 10 bin yıllık kadim bir kent olan Diyarbakır'ın yıldızı parlayan bir şehir olduğunu belirterek, ''Diyarbakır'a yatırımların güvenli bir şekilde gelmesini talep ediyoruz. Bu, bizim insanlığımızın da bir gereği. İş dünyası uygun, güvenli yatırım imkanı varsa gelir. Biz bunu sağlıyoruz, sağlayacağız'' dedi.

Diyarbakır'da sevgi ve hoşgörü olduğuna işaret eden Toprak, şunları söyledi:

''Birtakım köşe başlarında, mahalle aralarında olan olaylar seyredilip ön yargı sahibi olunuyorsa, herkesin buna dikkat etmesi gerekir. Burada gözüken portreler buranın genel görünümü değildir. Gelin, yatırım yapın ve Diyarbakır'ın güzelliğini, o ön yargıların hak edilmediğini hep beraber gösterelim. Çevreyi ve insanı yanlış anlatan görüntüleri asla vermeyelim. Ne taşla, ne molotofla, ne sokak gösterileriyle değil, Diyarbakır'ı insani değerleriyle, geleceğe tüm güzellikleriyle, sevgiyi kalbimizden çıkarmayarak, bu ülkeye olan vefa borcumuzu hiçbir şekilde yanlış konuşmadan, ayrıştırmaya yol açmadan bunları başaracağımıza inanıyorum.''

Toprak, Diyarbakır'ın 1 milyon 515 bin nüfusu olduğunu ve bunun yüzde 54'ünü 25 yaş altındaki gençlerin oluşturduğunu belirterek, bu nüfusun eğitim-öğretim konusunda çok iştahlı olduğunu, özellikle kız çocuklarının ortaöğretime kazandırılması konusundaki gayretlerin sürdüğünü söyledi.

Sevgi, birlik ve beraberliğin asla bozulmaması gerektiğini vurgulayan Toprak, ''Konuştuğumuz kelimelere dikkat etmek zorundayız. Bu kadim milletin insanları arasına bir nifak, ayrışma sokuluyorsa, hepimizin bunu önlemesi gerekiyor'' dedi.

-OSMAN BAYDEMİR-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'in, Diyarbakır'da internetin hızının Paris'ten daha yüksek olduğunu dile getirdiği konuşmasına atıfta bulunarak, ''Paris meselesini kıskandım. Yurt dışı yasağım var, Paris'e gidemiyorum. Vali, 'Üzülme, Süreyya Bey bunu 3G ile çözecek' dedi'' diye konuştu.

Bu coğrafyanın, insanları ve kültürel çeşitlilikleriyle kadim bir coğrafya olduğunu dile getiren Baydemir, ''Dil, demokrasi, kimlik, onurlu bir barış ne kadar vazgeçilmezse, ekonomik kalkınma da en az bu kadar vazgeçilmezdir ve aralarında öncelik, sonralık yoktur. Eş başlı yürümek durumundadır. Kesinlikle yüksek bir morale sahibiz ve yürüyeceğiz. Kişi olarak ayak oyunlarından uzak durdum. Onun için futboldan uzak durdum, ama bu ayak oyunlarından sadece Diyarbakırspor Kulübü için uzak durmayalım. Onun dışındaki ayak oyunlarından uzak duralım'' şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Toprak, Turkcell Genel Müdürü Ciliv'e plaket verdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan ile TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de yemeğe katılan iş adamlarına plaket verdiler.

Gecede daha sonra halk oyunları gösterisi yapılırken, geceye katılan Ümit Boyner, Vali Toprak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir ile birlikte halay çekti. Halaya, Şırnak Valisi Özkan, TÜRKONFED Başkanı Celal Beysel ile bazı iş adamları ve sektör temsilcileri de katıldı.

Gece, Grup Ezgi'nin verdiği konserle sona erdi.

BUGÜN NELER OLDU