Biz iyiyiz, Avrupa kötü!

Ekonomi alanında 2011'in Türkiye için iyi bir yıl olacağını anlatan Murat Ülker, "Türkiye'ye yabancı sermaye girişi açısından da 2011 iyi bir yıl olacak. Türkiye'nin özel bir durumu var ama Avrupa'nın iyi olacağını kimse söyleyemiyor" diyor

Otomotiv, beyaz eşya, emlak, perakende gibi sektörlerin penceresinden bakınca 2010 şahane bir yıl. 2011 de öyle olacak gibi duruyor. Peki ya gıda sektöründen bakınca durum nasıl görünüyor? Bu soruyu gıda sektörünün önemli oyuncularından biri olan Yıldız Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'e sordum. Ülker, gıda sektörünün daha muhafazakâr olduğunu hiçbir zaman çok düşüp, çok yükselmediğini, 'Otomobil satışı gibi artmaz gıda ama çok şükür kimse de otomobil almak için gıdasından kesmez' sözleriyle anlatıyor.

PAZAR KADAR BÜYÜDÜK

Murat Ülker, Godiva'nın da Ülker'in de yıl sonu tahminlerini tutturduğu için memnun. Ne kadar büyüdünüz şeklindeki soruma, 'Sektörlere göre değişiyor ama biz pazar kadar ve bazı yerlerde pazarın büyümesinden fazla büyüyoruz. Ama bu yıl pazarın büyümesi çift haneli değil. Herkes 2009 krizinin ardından çok memnun o da ayrı' diye cevap veriyor. Peki ya 2011 yılı için Ülker ve Godiva'nın patronu ne düşünüyor?

PARA BENİ KIŞKIRTMIYOR!
"Bütün göstergeler iyi bir yıl olacağını söylüyor. Türkiye'ye yabancı sermaye girişi açısından da 2011'in iyi bir yıl olacağını sanıyorum." Tabii Murat Ülker'in başta Avrupa olmak üzere dünyanın geri kalanı için 2011 beklentisi pek de parlak değil. 'Dünyanın geri kalanında durum çok da iyi değil. Türkiye'nin özel bir durumu var. Avrupa'da önümüzdeki yılın iyi olacağını kimse söylemiyor' diyor. Merakımız şu. Godiva'yı satın alarak global dünyada isminden söz ettiren Ülker'in yeni satın alma projeleri var mı? 'Biz satın almaları uzun vadeli planlamayla yapıyoruz. Godiva o gün pazarda satılıktı. Dikkatimizi çekti diye aldık' diyor. Murat Ülker'in şirket satma ve satın alma konusunda, 'Paranın beni kışkırtacağını sanmıyorum. Parayla işim yok. Şirket satıp zengin olursunuz evet ama işiniz olmaz. Ben bunu istemem' diyor.

BUGÜN NELER OLDU