Dünya harikalarını Türkler pazarlıyor

Türk seyahat acenteleri yurtiçinden sonra yurtdışı pazarlara açıldı. Türkler, farklı ülkelerde ortaklık ya da şirketler kurup Kremlin'i Mısırlılara, piramitleri ise Ruslara pazarlayacak

Cumartesi 18.12.2010
ABONE OL
Türk seyahat acenteleri artık sadece yurtiçi ve yurtdışına turlar düzenlemiyor, Avrupa'dan Afrika'ya kadar çok sayıda ülke vatandaşına dünyanın harikalarını yabancılara da gezdiriyor. Kremlin'i Mısırlılar'a, Mısır'daki piramitleri ise Ruslar'a, Tunus'u ise Kuzey Avrupalılara pazarlıyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB) desteğini arkasına alan Türk seyahat acenteleri yurtdışında ortaklık veya şirkete satın alma yoluyla şirket kurarak çapraz turlara başladı. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, geçtiğimiz yıl Rusya, Suriye, İran, Tunus, Ürdün, Makedonya, Mısır, Tayland başta olmak üzere toplam 25 acentenin yurtdışında şirket kurarak başka ülkeleri buradan pazarladıklarını söyledi.

TAC MAHAL'DEN PETRA'YA

Bu şirketler Rusya'da Kızıl Meydan'ı, Tunus'ta tarihi Kartaca kentini, İran'da Persepolis'i, Hindistan'da Tac Mahal'i, Ürdün'deki Petra Antik kenti gibi dünyanın çeşitli yerlerini şirket kurdukları ülkelerdeki turistlere gezdirecek. ProntoTur, Hey Travel Trends, IşılTur, Cafe Tur ve TravelClub Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde Anıtur Makedonya'da, GTI Polonya'da, Teztur, Pegas ve Odeon Rusya'da şirket kurarak bu ülkelerden turlara başladı. Kuzey Avrupa'dan Mısır'a, ya da Rusya'dan Mısır'a tur düzenleyen bu şirketlerin artık asıl kârlılıkları bu ülkelerde gördüğü de öğrenildi.

İRAN
İran'ın turizmde öne çıkan bölgesi 2894 yıllık tarihi Persepolis kenti. Pers İmparatorluğu'nun izlerinin hâlâ kendini koruduğu İran'ı pazarlayacak Türk şirketleri, Şira Travel ve Sefir Tur.

Hindistan'ın en fazla turist çeken bölgesi, Agra kentindeki Tac Mahal. Ülkeye gelen turistlerin uğramadan geçemediği ve 'Dünyanın 7 Harikası' arasında yer alan tarihi anıt 1652 yılında tamamlandı.

MISIR
Dünyanın 7 Harikası'nın ikisini barındıran Mısır'a özellikle Rus ve Kuzey Avrupalılar yoğun ilgi gösteriyor. 20 milyon yabancının ziyaret ettiği ülkede bu yılın ilk 6 ayında gelen Rus turistlerin sayısı 1 milyon 141 bin.

Milattan önce 814'te kurulan tarihi Kartaca'ya ev sahipliği yapan Tunus, turizmin parlayan ülkelerinden. Dünyanın sayılı müzelerini barındıran Tunus'u dünyaya Intermed turizm şirketi pazarlayacak

https://www.sabah.com.tr