Her çalışanın rüyası

Google'ın 40'ın üstündeki Mühendislik Merkezi'nin rüya gibi çalışma koşulları her gün 3 bin mühendisin şirketin kapısını iş için çalmasına neden oluyor. Sabah, internetin geleceğini şekillendiren teknolojileri üreten şirketin kalbine girdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 18.12.2010 ABONE OL
Google yenilikçi şirket olmasının arkasında yatan mühendislik merkezlerini ilk kez Türk gazetecilere açtı. Ses ve görüntülü aramadan, dijital reklama tüm dünyada her gün 3 bin mühendisin başvuru yaptığı Google Mühendislik Merkezi dünyayı değiştirecek gelişmelere imza atıyor. Esnek çalışma saatleri, masaj salonundan uyku odalarına, kütüphaneden spor salonuna kadar çalışanlara hazırlanan bu ortamda internet hizmetleri, simultane çeviri yapan telefonlar, resimli arama yapan geleceğin teknolojileri geliştiriliyor. Google yetkilileri vioeo konferans ile farklı ülkelerdeki merkezlerden de yeni teknolojilerini anlattı.

YENİLİKLERİN KALBİ

Google EMEA Mühendislikten sorumlu Başkan Yardımcısı Nelson Mattos, her milletten mühendisin müşteri odaklı ürün geliştirme üzerine kafa yorduğunu belirterek çalışma metodolojileriyle ilgili şu bilgiyi veriyor: "Kullanıcının mutluluğuna odaklanan mühendislik merkezlerimiz var. Google Mühendislik Merkezi 2003'te tek ülke tek merkezdeydi. 2010 yılında 20 ülkede 40'ın üstünde mühendislik merkezine sahip. Kullanıcı mutluluğu için basit arayüz, derin mühendislik bilgisi, sorun çözen uygulama, kolay kullanılan ve anlaşılan bir çözüm başarılı oluyor." 90 bin geliştiricinin de kendi ekiplerine dahil olduğunda büyük bir yenilikçi gücün harekete geçtiğini ifade eden Mattos, Google'ın müşteri odaklı ve her aşamada verileri referans alan yaklaşımının önemli olduğunu vurguladı.

Esnek çalışma saatleri
Google çalışanlarının ofiste eğlenmeleri, masaj yaptırmaları, futbol, basketbol veya bilgisayar oyunu oynamaları, gitar çalmaları, kitap okumaları hatta dinlenme odalarında "Uyuyorum rahatsız etmeyin" demesi normal. Hatta bu odalardan birinde çalışanlardan birini tatlı bir horultuyla uyurken rahatsız etmemeye gayret etmek zorunda kaldık.

İş saatinin yüzde 20'sinde hobi
Çalışanlar iş saatlerinin yüzde 20'sinde hobisini işi haline getirebiliyor. Google Sky gibi bir uygulama Astronomi meraklısı 2 çalışan tarafından yaratıldı.Gökyüzüne sürekli bir teleskoptan bakar gibi uzayın derinliklerini inceleme şansı sunuyor.Kahvaltı ve yemek şirketten
Google Mühendislik Merkezi'nde sükrekli açık mikro mutfağın yanında aşağı kayarak da inilen açık büfe yemekhaneler de var. Ofistelerin her birinde farklı konseptlerde hazıranmış mikro mutfaklarda eğlence alanları da mevcut. Üstelik minik kulübelerde çalışanların özel telefon konuşmalarını yapmaları için özel alanlar bile düşünülmüş.

YARIN: Geleceğe şekil veren yeni teknolojiler

BUGÜN NELER OLDU