IMF'den vergi için yeni fon

IMF, üye ülkelere Vergi Politikaları ve Yönetimi alanında teknik destekte bulunmak üzere yeni bir güncel vakıf fonu kurdu.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 18.12.2010 10:56 ABONE OL
IMF'den yapılan açıklamaya göre çok-kaynaklı vakıf fonu 2011 Mayıs ayında çalışmaya başlayacak ve 15 ila 20 düşük ve düşük-orta gelirli ülkede vergi sisteminin güçlendirilmesi için beş yıllık teknik yardım finansmanı sağlayacak. Ülkeler IMF'nin teknik yardım altyapısı ile vergi politikalarıyla yönetim alanındaki uzmanlığından da yararlanabilecek. Güncel vakıf fonu, bu alanda yapılacak araştırmaları da destekleyecek.

Fon'a öncelikle Almanya ve İsviçre katkıda bulunacak. Belçika, Lüksemburg ve Hollanda fon bütçesinin yarısını karşılayacak. Kuruluşa diğer bağışçıların yanı sıra Avrupa Komisyonu ve Norveç de finansmana katkı sağlayacak.

IMF Başkan Yardımcısı Murilo Portugal fonun kuruluşuna ilişkin açıklamasında, "Düşük ve düşük-orta gelirli ülkeler zaman içinde kalkınma gereksinimlerini finanse etmek için yardıma bağımlılıklarını azaltacak ve mali olanaklar yaratacaklarsa sağlam vergi yönetimi esastır. Bu ülkelerin çoğunda gölge ekonominin gayrı safi milli hasılaların üçte biri dolayında olduğu tahmin ediliyor ve bu nedenle güçlü vergi sistemleri vergiye katılımı genişletmek ve kaçağı azaltmada temel oluşturuyor. Ülkelerden vergi politika ve yönetimlerinde teknik yardımı artırmaya yönelik açık talep var ve vakıf fonu artan talebi karşılamaya yardımcı olmak üzere tasarlandı" dedi.

Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı temsilcisi Hans Wollny ise IMF'nin gelişmekte olan ülkelerdeki vergi sorunlarına artan ilgi göstermesini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Wolly, "Sosyal anlamda eşit, saydam ve etkin vergi sistemleri için destek, Almanya'nın kalkınma işbirliği politikasındaki anahtar unsur. Bakanlık, vergi politikası ve yönetimi üzerine yeni güncel vakıf fonu için 4 milyon avro taahhüt etti. Almanya 2002'den bu yana IMF'nin Afrika ve Orta Amerika'daki bölgesel teknik yardım merkezleri için 8 milyon avro vermişti" dedi.

İsviçre'nin Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanlığı temsilcisi Jerome Duperrut ise fonun, düşük ve düşük-orta gelirli ülkelerin iç kaynaklarını mobilize etmesi, sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınma temini ve resmi kalkınma yardımlarına bağımlılığın azaltılması için önemli teknik yardım sağlayacağını bildirdi. İsviçre fona 5 milyon avro verecek.

IMF açıklamasına göre fon, zayıf ve bölünmüş yönetim yapısı, hatalı işletme süreci, sorumluluklarda belirsizlik gibi özellikler dahil, düşük vergi toplama sorununun temelinde yer alan zayıflıklara yönelmeyi hedefliyor.

BUGÜN NELER OLDU