Kuzey Afrika'nın en büyük stadını Türkler yapacak

Rönesans Holding, Avusturyalı ortağı PORR AG ile Libya'nın başkenti Trablus'da Kuzey Afrika'nın en büyük stadını inşa edecek

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 18.12.2010 ABONE OL
Temeli, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Dr. Muhammed Kaddafi'nin katılımıyla atılan stat, 2013'te yapılacak Afrika Uluslararası Kupası için hazırlanıyor. UEFA standartlarına uygun olarak inşa edilecek 50 bin kişilik stat, 200 milyon euroya mal olacak. 10 bin araçlık park yeri olacak statta, VIP ve basın mensupları için iki ayrı alan yer alacak. Stat, mimari özelliğini Trablus'un kaynağı olan Oea, Leptis ve Sabratha antik kentlerinden alacak. Stat, bu kentleri sembolize eden yüksekliği 100 metreyi bulan çelikten yapılmış 3 kemer arasına inşa edilecek.

KADDAFİ'YE SÖZ VERDİ

Rönesans Holding Gayrimenkul Grubu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu, stadın bitiş tarihinin 2013 olduğunu, ancak Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Muhammed Kaddafi'ye stadı, 12 Aralık 2012'de oynanacak Brezilya-Libya dostluk maçına yetiştireceklerine dair söz verdiklerini ifade etti.

EN MODERN STAT

Yanıkömeroğlu, stadın Kuzey Afrika'nın en büyük ve modern stadı olacağını belirterek, burayı geçen yıl hisse alımı Avusturya'nın ikinci büyük ve Avrupa'nın önde gelen inşaat firmalarından PORR AG ile yapacaklarını söyledi. Rönesans'ın Libya pazarına yaklaşık 2.5 yıl önce girdiğini bildiren Yanıkömeroğlu, "Bu aslında bizim geç girdiğimiz bir pazar. Ama Rönesans buraya pazar ve sistemin oturmasının ardından girdi'' dedi. Buna küresel krizin önayak olduğunu, krizle birlikte ülke riskini azaltmak amacıyla hem komşu ülkeleri keşfettiklerini hem de Libya gibi Türk müteahhitliğine ihtiyaç bulunan ülkeleri fark ettiklerini kaydeden Yanıkömeroğlu, daha önce Rusya, Ukrayna ve Türkiye pazarına odaklandıklarını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU