Çorabı kaçmaktan kurtardı

Penti, 'Sanayi Stratejisi'nden cesaret alıp yurtdışında üretimden vazgeçti. Marka, 4. Teşvik Bölgesi'nde yeni fabrika bakıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 19.12.2010 ABONE OL
Çorapçı kimliğinden çıkıp mayo ve iç çamaşırında da uzmanlaşmaya karar veren Penti, Sanayi Bakanlığı'nın 'Sanayi Stratejisi'nden cesaret alıp Uzakdoğu ile Mısır'da fabrika yatırımından vazgeçip Türkiye'de kapasite artırmaya karar verdi. 4. Teşvik Bölgesi kapsamındaki şehirlerden birinde yeni bir fabrika yatırımı yapacaklarını dile getiren Penti markasının üreticisi Öğretmen Çorap'ın Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, "Bakanlığın sanayi stratejisi pek çok firmanın üretim yatırımının yurtdışına kaymasının da önüne geçecek. Bunlar bize cesaret verdi, yurtdışında üretimden caydık" diye konuştu. 400 kişinin istihdam edilmesinin planlandığı yeni fabrika için 10 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirten Kariyo, kadın soket çorap ve mayoda üretim kapasitesini artıracaklarını söyledi.

MARKA ALABİLİRİZ

Kariyo, "Mayoyu Penti mağazalarından çıkarıp ayrıca mayo mağazaları açabiliriz. Mayoda da markamız Penti olacak" dedi. Şu an 100'e yaklaşan mağaza sayıları 500'ü bulduğunda yurtdışı operasyonlarına yoğunlaşacaklarını ifade eden Kariyo, yurtdışında özellikle Doğu Avrupa'da marka satın alabileceklerinin altını çizdi.

Stratejideki 72 eylemin 20'si Ar-Ge'ye ayrıldı
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Sanayi Stratejisi ile ilgili şu bilgileri vermişti: "Şirket kuruluşu ve işyeri açma mevzuatını kolaylaştıracağız. Gelir vergisi sistemi düzenlenecek. Finansman kaynaklarına ulaşım kolaylaştırılacak. Dışa bağımlılığın yüksek olduğu sektörlerde, yerli ürün geliştirilmesine yönelik araştırmaları destekleyeceğiz. 72 eylemin 20 tanesini firmaların teknolojik gelişimine ayırdık."

Çorap artık kişinin tarzını ortaya koyuyor
Çorabın günlük giyimin bir parçası haline geldiğini ve büyük desenlerin kırsala kayıp küçük desenli çorapların şehirlerde tercih edildiğini dile getiren Kariyo, bunun her an değişebileceğini söyledi. "Çorap artık modanın da bir parçası. Bir modacı çıkıp dev gül desenli çorapları defileye çıkarsa, desen yeniden kırsaldan şehre iner" dedi.

Bin 400 kişi çalışıyor
Ciro 145 milyon TL
Mayonun aldığı pay: yüzde 7-8
2011 ek istihdam rakamı: 800

BUGÜN NELER OLDU