Otomotiv sektörü 2011'den umutlu

Beklentilerin çok üstünde bir satış performansı gösteren otomotiv sektörünün temsilcileri bu yılki parlak satış performansının gelecek yıl da tekrarlanacağını düşünüyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 19.12.2010 ABONE OL
Tarihinin en yüksek satış adedine 2005 yılında 729 binle ulaşan sektör, bu yılı 730-735 bin adetler civarında yeni bir rekorla kapatmayı bekliyor.Bu yıl beklentilerin çok üzerinde bir satış rakamına ulaşan otomotiv sektörünün temsilcileri, 2011 yılında da bu yüksek performansın devam edeceğini öngörüyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, Türk otomotiv sektörünün, hükümetin verdiği destekle global krizi çok fazla etkilenmeden atlatmayı başardığını belirtti. Bayraktar, 2011'de, 2010'un satış miktarının aşılarak 750 bin seviyelerine ulaşılabileceğine işaret etti. TOFAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır ise Türk otomotiv sektörünün son yıllarda hızla yalnız montaj-üretim yapan şirket ve tedarikçileri yapısından, ürün yönetim sürecinin Ar-Ge/tasarım gibi safhalarında da know-how geliştirip, bu süreçlerde etkin rol alan tedarik zincirine doğru geliştiğini anlattı.

SEKTÖRÜN CAZİBESİ ARTTI

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ise bu yıl otomobil satışlarının, beklentilerin çok üzerinde olumlu seyrettiğini söyledi. Aybar, Türk Lirasının özellikle euro karşısında değerlenmesinin, aylık faizlerin yüzde 1'in altına inmesinin, finans kuruluşlarının otomotiv sektörüne, müşterilere çok cazip, esnek çözümleri hızla sunabilmesinin ve vatandaşların artan talepleriyle reel ekonomiyi canlandırmasının satışları arttırdığını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU