Ahmedinecad ekonomi için geliyor

23 Aralık'ta Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın 11'inci zirvesine katılacak olan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, iki ülke arasındaki ticarete odaklanacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 20.12.2010 ABONE OL
İstanbul'da yapılacak Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) zirvesinde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad bu kez ekonomi için Türkiye'ye geliyor. Daha önce 27 Ekim'de yapılan ve iki ülkenin üst düzey yetkilileri arasında imzalanan ticaret anlaşması çerçevesinde Türkiye ve İran'ın ticaret hacmi 30 milyar dolara yükselmesi amaçlanmıştı. Toplantılar çerçevesinde ise sanayi, tarım, üniversite, kültürel, gümrük ve bankacılık sektörlerini kapsayan toplam 26 işbirliği belgesinin imzalanmıştı. 22 Aralık'ta Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı ile başlayacak toplantılarda ise EİT Ticaret Anlaşması (ECOTA), EİT Serbest Ticaret Anlaşması, EİT Transit Taşımacılık Çerçeve Anlaşması (TTFA), EİT İşadamları İçin Vize İşlemlerinin Kolaylaştırılması Anlaşması, EİT Yatırımların Korunması ve Teşviki Anlaşması (APPI) gibi konular görüşülecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ev sahipliği yapacağı zirveye KKTC, Irak, Suriye, Katar, Ürdün ve Lübnan da davet edildi ancak bu ülkelerden devlet ve hükümet başkanları düzeyinde katılım beklenmiyor. Zirvede Türkiye'nin arabuluculuğunda biraraya gelen Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan lideri Asıf Ali Zerdari de zirve sonunda birkez daha buluşacak. Topluluk, 11'inci zirvede 2015'e yönelik hedeflerini belirleyecek örgütün yapılanması yeniden şekillenecek.

İran'da benzin fiyatı dört katına çıktı
İran'da enerji sektöründeki sübvansiyonların aşamalı olarak kaldırılmasıyla birlikte benzin fiyatları bir gecede dört kat arttı. Dünden itibaren uygulamayla, benzin, mazot, doğalgaz ve elektrik için ödenen sübvansiyonlar beş yıl içinde aşamalı olarak kaldırılacak. Sübvansiyonlar yerine vatandaşlara ayda 405 bin riyal (40 dolar) para ödenmesi planlanıyor. Sübvansiyonların kaldırılmasının ardından benzinin litresi kota sistemine göre ayda 1.000 riyalden 4.000 riyale, aylık 60 litre kotanın aşılması halinde ise 7.000 riyale satılacak. Uygulamayla israfın önüne geçilmesi hedefleniyor.

İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜNDE KULLANILACAK
İran'da enerji tüketimi dünya ortalamasının dört katından daha fazla. Enerji sektöründeki sübvansiyonların ülke ekonomisine maliyetinin 100 milyar dolar olduğu biliniyor. Sübvansiyonların kaldırılmasıyla birlikte elde edilecek gelirin konut yapımı, işsizlik ve dar gelirlilerin durumunun iyileştirilmesinde kullanılacağı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU