Avrupa'nın emlak yıldızı Türkiye

Ekonomideki hızlı büyüme, düşük emlak fiyatları ve yüksek kira geliri Türkiye'yi Avrupa'nın emlak yıldızı yaptı. Global Property Guide'ın raporunda Türkiye öne çıkarken, krizdeki İrlanda düşüşte lider oldu

Pazartesi 20.12.2010
ABONE OL
Hızla gelişen ekonomiye paralel olarak yükselen emlak piyasası Türkiye'yi dünya liginde de üst sıralara taşıdı. Türkiye Global Property Guide'ın (Küresel Emlak Rehberi) hazırladığı raporda Avrupa'nın en cazip emlak piyasası seçildi. 35 ülkede yapılan araştırmada yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 17 ülkede emlak fiyatlarının arttığı, 18'inde ise azaldığı görüldü. Sağlam makro ekonomik yönetime, düşen faiz oranlarına, genişleyen mortgage piyasasına, hızlı ekonomik büyüme ve artan turist ilgisine sahip ülkelerde emlak fiyatlarının değerlenme eğiliminde olduğuna dikkat çekilen raporda, Türkiye'de bütün bu olumlu unsurların bulunduğu ifade edildi.

DÜŞÜK FİYAT, YÜKSEK GETİRİ

Türkiye'de 2002 yılındaki finansal reformlar ve takip eden dönemde sıkı bütçe kontrolüyle beraber, düşük enflasyon ve faiz oralarının düşmesinin emlak alımı için borçlanma gücünü artırmasının yanı sıra hızlı artan nüfus ve hızlı büyüyen turizm sektörünün emlak piyasasında olumlu etki yaptığı vurgulandı. Türkiye'de emlak piyasasının, düşük emlak fiyatları, yüksek kira gelirleri, özellikle sermaye kazançlarında olmak üzere düşük vergiler, hızlı ekonomik büyüme, nüfusun büyük bölümünün genç olması, hızlı nüfus büyümesi, düşen faiz oranları ve makul alım satım maliyetlerinden ötürü olağanüstü ekonomik kıymet sunduğuna işaret edildi.