Süre 2015’ten hangi yıla çekildi?

Pazartesi 20.12.2010 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 20.12.2010 19:13
ABONE OL
Çipli pasaport uygulaması nedeniyle eski pasaportların değiştirilmesi kapsamında tanınan ve süresi 2015 yılı olarak belirlenen süreç erkene alındı. Yeni düzenlemeyle 2011 yılı itibariyle eski pasaportlar tamamen kullanımdan kalkacak.

Çipli pasaport uygulaması kapsamında 31 Ocak 2011 tarihinden itibaren eski pasaportlarda sayfa olsa dahi süre uzatımı olmayacak. Süresi dolan pasaport sahipleri çipli pasaport alacak. Çipli pasaportlara geçilmeden önce eski pasaportlarında süre uzatımı yapan vatandaşlar bu pasaportlarını 24 Kasım 2015 tarihine kadar kullanabilecek.

Biyometrik pasaporta geçildi

Türkiye, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ile imzaladığı protokoller gereği biyometrik verilerin yüklü olduğu yüksek güvenlikli çipli pasaport uygulamasına 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren geçiş yaptı. İlk kez pasaport başvurusunda bulunan ve eski defteri dolan vatandaşlara çipli pasaportlar verildi. Ancak eski defterlerinde yeri olan vatandaşların pasaport süreleri uzatıldı.

Artık süre uzatma yok

Ancak uygulamada değişikliğe gidildi. 31 Ocak 2011 tarihinden itibaren eski pasaportu dolmamış olsa dahi bu pasaportlarda süre uzatma olmayacak. Bu kişilere çipli pasaport verilmiş olacak. Çipli pasaportlara geçilmeden önce eski pasaportlarında süre uzatımı yapan vatandaşlar bu pasaportlarını 24 Kasım 2015 tarihine kadar kullanabilecek. Değişiklikte Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gitmek için vize başvurusunda bulunan vatandaşların olumsuz cevap alması ve yeni tip pasaportların yürürlüğe girdiği ilk günlerdeki yoğunluğun azaldığı gerekçesiyle eski pasaportların kullanım süresi 2011'e çekildi.https://www.sabah.com.tr