'Katılımcılar BES'ten erken ayrılmamalı'

ING Emeklilik CEO'su Jetse de Vries, "Bireysel emeklilik katılımcılarının sistemin uzun vadeli bir yatırım olduğunu unutmaması gerekiyor" dedi

Pazartesi 20.12.2010
ABONE OL
ING Emeklilik CEO'su Jetse de Vries, Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) diğer ülkelerdeki emeklilik sistemleriyle kıyaslandığında sağladığı avantajları değerlendirdi. Daha önce İspanya, Romanya ve Rusya gibi farklı ülkelerdeki emeklilik şirketlerinde yöneticilik yapan Jetse de Vries, "Türkiye'deki sistem pek çok uluslararası araştırma yapılarak profesyonel bir şekilde yapılandırılmış yeni bir sistem" dedi. Bireysel Emeklilik Sistemi'nin müşteriler açısından avantajlı, şeffaf, yasal altyapısı güçlü ve müşteri haklarını ön planda tutan bir yapıya sahip olduğunu kaydeden Jetse de Vries, "Fakat diğer ülkelerdeki sistemlerle kıyaslandığında Türkiye'deki sistemin bazı dezavantajları olduğunu da düşünüyorum. Pek çok insan, emeklilik sözleşmesi satın alıyor ancak sistemde kaldıkları ve sisteme katkıda bulundukları süre çok kısa. İnsanlar emeklilik için gerçekten birikim yapmıyor. Normalde uzun vadeli olarak düşünülen emeklilik sistemi böylece kısa vadeli bir yatırım haline geliyor" dedi.

2. BASAMAK EMEKLİLİK...

Jetse de Vries, "Genç nüfus yapısının da etkisiyle bireysel emeklilik piyasasının büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum ve buna çözüm olarak hem sektörün hem de devletin toplam müşteri sayısını arttırmak için çalışması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu. Bu konudaki en önemli katkının, hükümetin ikinci basamak emeklilik sistemlerini gündemine alarak sisteme yeni bir basamak getirmesi olduğunu söyleyen Jetse de Vries, zorunlu sosyal güvenlik sistemleri ile gönüllü bireysel emeklilik sistemi arasında kurgulanacak ikinci basamak emeklilik sistemlerinin gündeme alınmasının bile bireysel emeklilik piyasasına büyük bir canlılık getireceğini belirtti.

"Faize duyarlı kesim de BES'e kazandırılacak"
Bireysel Emeklilik Sistemi'nin geliştirilmesi anlamında eklenebilecek yeni ürünlerden söz eden Jetse de Vries, "Önümüzdeki dönemde İslami, yani faiz içermeyen fonların ve değerli madenler gibi yatırım araçlarına dayanan ürünlerin sisteme eklenmesi söz konusu" dedi.