Ateşten gömleğe gönüllü aranıyor

TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç 6 yılın ardından görevi bırakacağını açıkladı. Başkan seçiminde zorluk çeken TÜSİAD şimdi de YİK için 'gönüllü' arıyor. Adaylar arasında Yücaoğlu ve Güler Sabancı'nın adı geçiyor ancak kime sorulsa "Zaman yok" yanıtı geliyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 21.12.2010 ABONE OL
Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nde (TÜSİAD) Mustafa Koç dönemi bitiyor. Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, dün TÜSİAD'daki görevini sürdürmeyeceğini açıkladı. Koç'un açıklamalarından sonra gözler 20 ocak'ta yapılacak TÜSİAD Genel Kurulu'na çevrildi. Kulislerde Koç'tan boşalacak koltuğa kimin geçeceği konuşulmaya başlandı. Ancak henüz netleşmiş bir isim yok. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı'nda olduğu gibi görevi üstlenecek bir isim arandığı konuşuluyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı seçimleri döneminde bir çok patron zamanları olmadığını dile getirerek görev için istekli olmamıştı. Siyasi duruşu nedeniyle o dönemde 'ateşten gömleğe' benzetilen TÜSİAD Başkanlığı'nın bir benzeri YİK Başkanlığı için de konuşuluyor. Ana kriterin 'göreve zaman ayırma' olacağı belirtiliyor ve derneğe yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre 'gönüllü' bir isim aranıyor.

YÜCAOĞLU SOĞUK BAKMIYOR

TÜSİAD eski başkanlarından ve adı YİK Başkanlığı için geçen Erkut Yücaoğlu Ocak ayı başında Başkanlar Konseyi toplantısı yapılacağını ve burada isim konusunda bir karar verileceğini belirtti. Kendisinin başkanlık konusunda net bir kararı olmadığını dile getiren Yücaoğlu, YİK başkan yardımcılarından birinin görevi alabileceğini belirtti. Yücaoğlu, "Ocak ayının ilk haftasında Başkanlar Konseyi toplantısında karar vereceğiz. YİK dışında başka bir isim de olabilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU