Turizmi 5 şehre mahkûm ettiniz

Başbakan Erdoğan, TÜROFED kongresinde turizmin beş şehre sıkıştığını belirterek "Muş'ta Bitlis'te tek otel yok" diye sitem etti. Turizmcilerin Meslek Birliği Yasası isteğine ise "Siz yatırımı yapın, biz kanunları çıkaralım" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 21.12.2010 ABONE OL
Türkiye Otelciler Federasyonu'nun (TÜROFED) 3. Olağan Genel Kurulu toplantısında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, otelcilere ve turizmcilere sert çıktı. Meslek Birliği Yasası isteyen turizmcilere sitem eden Erdoğan, Türkiye'de turizmin beş ille sınırlandırıldığını, oysa 81 vilayetin turizm destinasyonu olma kapasitesi taşıdığını söyleyerek doğu illerinde de turizmin geliştirilebileceğini söyledi. 'Hükümet yapsın, sonuçlarını bir görelim, ona göre hareket ederiz düşüncesi' sağlıklı bir anlayış değil. Her şeyi devletten beklemek sağlıklı bir yaklaşım değil" diyen Erdoğan, birlik yasası isteyen turizmcilere, "TÜSİAD da bir birlik değil" diye yanıt verdi. Erdoğan, "81 vilayetin 81'i de özel destinasyondur. Devlet olarak altyapıyı, havaalanını, yolları yapmak zorundayız. Biz devlet olarak altyapıyı yapmak durumundayız. Havaalanları, yollar.. Fakat bakıyorum ki ne Muş'ta ne Bitlis'te doğru dürüst bir tane otel yok. Kanunu çıkaralım, güzel. Ama yapın arkadaşlar biz de kanunu çıkaralım" diye konuştu. '

RİSK ALIN' ÇAĞRISI

Turizmcilere "risk alın" diye seslenen Erdoğan, "Tüm illerimizde öyle tarihi eserler, tabii güzellikler var ki dünyanın dört bir yanından insanları cezbedecek nitelikte. Bizim Türkiye'deki turizm destinasyonumuz acaba 5 tane il midir? İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Aydın mıdır? Bunun dışında bizim güçlü destinasyonlarımız yok mu?" dedi. Yatırımcıların risk almadığına vurgu yapan Erdoğan "Ama ekonomi risktir. Ben ekonomistim. Burada o riski alacağız. Adımlar da atıldığı zaman değerlendirmeleri ona göre yapacağız" dedi.

'Rakamlar gurur verici ama yetersiz'

TURİZM sektörünün ulaştığı seviyeyi gurur verici bulduğunu söyleyen Erdoğan "Ancak rakamlar yetersiz" diye konuştu. Erdoğan, "2002'de ülkemize gelen turist sayısı 13 milyon iken 2009 sonunda 27 milyona çıktı. Turizm gelirimiz 2002'de 8.5 milyar dolardan 2009'da 21 milyar dolara çıktı. 2010'u 2009'dan daha yüksek 29 milyon turist ve 23 milyar dolar gibi bir turizm geliri ile kapatacağız. Bu rakamlarla dünya turizm pazarındaki payımızı yüzde 3.1 ulaştırdık. Bu rakamlar gurur verici ancak yeterli değil. Tüm Türkiye için konuştuğumuz turizm 28.5 milyon turist ve 23 milyar dolarlık geliri sadece İstanbul'dan veya Kapadokya'dan elde edebilmeliyiz" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise 2011'de Türkiye'nin 30 milyon turist ve 25 milyar dolar turizm geliri seviyesine ulaşmış olacağını kaydetti.

Barut: TÜİK verileri hatalı
TOPLANTILARDA konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut ise "TÜİK'in hesaplamalarının geçmişte kalan örneklemelerle hesaplandığını ve hata payının yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu yıl iki milyon yeni turiste rağmen TÜİK'in hesaplamaları bizi ikna etmiyor. Biz TÜİK verilerinin günümüz koşullarına uygun bir şekilde yenilenmesinin iyi olacağını düşünüyoruz" diye konuştu. Barut, meslek yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğini de dile getirdi. Tüm dünyanın ekonomik krizle uğraştığı bir dönemde Türkiye'nin turizmde yüzde 16'lık bir büyüme sağlandığını belirten Barut "Fransa, İtalya, Yunanistan hepsi eksi yazmıştır. Bu gerçekten bizim ülkemizin turizmdeki kazandığı deneyimin sonucu olmuştur" dedi. Barut, yakın komşularımızla vizelerin kalkmasının turizme de katkı sağladığını söyleyerek Suriye ve Lübnan'dan gelen turist sayısı ikiye katlandığını kaydetti.

Fındığın olduğu yerde yapmazlar
"SADECE güneşin, denizin, kumun olduğu yerde mi bu oteller yapılacak?" diye soran Erdoğan, Ordulu olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın "Ordu'da" diye seslenmesi üzerine, "Ordu'ya hiç otel yapmazlar. Çünkü fındık için bir yere otel yapmazlar, söyleyeyim size" dedi.

BUGÜN NELER OLDU