Eczacı danışma parası istiyor

İlaç fiyatlarındaki düşüşlerle kârları tehlikeye giren eczacılar kendilerini garantiye almak için 'meslek hakkı'na sarıldı. Eczacılar kutu ya da reçete başına sabit danışmanlık ücreti istiyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
Sağlık Bakanlığı'nın artan ilaç harcamalarını düşürmek için 2005'ten 2009'a kadar fiyatlarda yaptığı yüzde 46'lık indirimin ardından kamu kurum iskontolorının da yüzde 32.5'e çıkarılması eczacıları harekete geçirdi. İlaç fiyatlarında art arda gelen ikinci düşüş dalgasıyla kârlarında ciddi bir erime olduğunu savunan eczacılar kutu ya da reçete başına belirlenecek sabit 'meslek hakkı' için Sağlık Bakanlığı ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu ile görüşmelere başladı. 2004 yılında 60-70 lira olan ilaçların bugün 15-20 liraya satıldığını dile getiren Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, eczacı kârlılığının fiyata bağımlılıktan çıkarılması ve eczacıya yaşam alanı yaratılması için meslek hakkı verilmesi gerektiğini söyledi. İlaç harcamaları aşağı çekilirken eczacının meslek hakkıyla korunması gerektiğine dikkat çeken Çolak, "Her yıl bine yakın eczacı mezun oluyor. Piyasanın bu kadar eczacıya cevap verebilmesi için eczacının sabit bir gelirle korunması şart. Sağlık Bakanlığı konuya sıcak yaklaşıyor ama sabit bir fiyatın belirlenmesi için Ekonomi Koordinasyon Kurulu ile birlikte hareket etmeleri gerekiyor. Biz gerekli görüşmeleri yürütüyoruz" dedi.

SANAYİCİDEN DESTEK
İlk fiyat düşürme kararını savunduklarını ancak düşüşler devam ettikçe kârlılıklarının da tehlikeye girdiğini ifade eden İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, "Eczacının ayakta kalabilmesi için Avrupa'da da uygulanan meslek hakkı almamız şart oldu" dedi. İlaç sanayicisinden bu konuda tam destek aldıklarının altını çizen Güngör, mal fazlası ve ticari iskontolardaki dengesizlik nedeniyle sanayicinin bu konuyu desteklediğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU