Binbir gece zorunlu izinde

Toplam 1.4 milyar dolara mal olduğu belirtilen Antalya'daki rüya otel Mardan Palace, 3.5 milyonluk borç nedeniyle elektriklerin kesilmesinden sonra 890 çalışanını zorunlu izne çıkardı. Şalteri inen otel jeneratörle aydınlanıyor

Perşembe 23.12.2010
ABONE OL
Monica Bellucci'den Paris Hilton'a, Richard Gere'den Mariah Carey'e, Hollywood yıldızlarını Antalya'da buluşturan Mardan Palace Oteli'nde elektrik kesintisinden sonra şimdi de zorunlu izin şoku yaşanıyor. Açılışında 35 milyon dolar harcanan ve adeta Binbir Gece Masalları'nı andıran açılış seremonisinde siyaset, spor, bilim ve ekonomide dünyaca ünlü isimleri bir araya getiren Mardan Palace Oteli'nin 890 çalışanı zorunlu izne çıkarılıyor.

1.4 MİLYAR $'A YAPILDI

Hafta başında Mardan Palace'ın Akdeniz Elektrik Dağıtım (AKEDAŞ) şirketine olan 3 milyon 735 bin TL'lik yapılandırılan borcunu ödemediği ve şalterlerin indirildiği ortaya çıkmıştı. Otel yönetimi ise borcun finansal zorluk nedeniyle olmadığını savunsa da alınan zorunlu yıllık izin kararı adeta Binbir Gece'nin sonu mu dedirtiyor. Azeri kökenli Rus işadamı Telman İsmailov'a ait otel 1.4 milyar dolara mal olmuştu. 23 Mayıs 2009'da hizmete giren Mardan Palace'ın hemen önündeki plaj, Mısır'dan özel olarak getirilen 9 bin tonluk altın rengi kum ile yapıldı. 2 Royal Suite, 4 Presidential Suite, 38 Executive Suite, 271 Superior , 62 Premium , 16 Dolmabahçe Deluxe olmak üzere toplam 560 odası bulunan otelin yapımında 17 kilo altın kullanıldı. Profesyonel spor oteli olarak da inşaa edilen Mardan Palace'ın 8 bin kişilik UEFA standartlarına uygun futbol sahası ana sponsoru olduğu Antalyaspor'un maçlarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca otelin 7 antrenman sahası ve bin 500 kişilik profesyonel futbol sahası da bulunuyor.

Elektrik parası Cavalli'den
Mardan Palace'ın sahibi İsmailov, borçlarını ise Cavalli'den gelen parayla ödeyecek. Moskova merkezli AST Group'un patronu Telman İsmailov, Rusya'nın en lüks restoranlarından biri olan Prauge'ı (Prag) İtalyan moda devi Cavalli'ye sattı. Moskova'daki Prague Restaurant'ı 450 milyon dolara vitrine koyan İsmailov'un Cavalli ile el sıkıştığı belirtiliyor. 1.5 asırlık geçmişi olan Prague Restaurant'ı alan İtalyan moda devi Roberto Cavalli'nin restorasyona başladığı kaydediliyor. Cavalli, restoranın adını Just Cavalli yapacak. Prague, dış mimarisiyle Londra'nın simgesi Harrods'a benzerliği ile dikkat çekiyor

4 bin saati var
Moskova'nın ticaret merkezi Çerkez Pazarı'nın sahibi olan Telman İsmailov saat tutkunu. Doğumgünlerinde yıldız isimlerin sahne aldığı İsmailov'un 4 bin saati var.

https://www.sabah.com.tr