Nükleerle Türkiye'ye 40 milyar dolar gelir

Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye'nin 40 milyar dolarlık iki nükleer santral işi ile tarihindeki en büyük blok yatırıma imza atacağını söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 24.12.2010 ABONE OL
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer görüşmeler için gittiği Japonya seyahatinde enerji gündemini değerlendirdi. Türkiye'nin 7 Haziran'da Azerbaycan'la imzaladığı Şah Deniz doğalgaz anlaşması kapsamında, alacaklı duruma geldiğini dile getiren Yıldız şöyle konuştu: Azerbaycan'dan alınan doğalgazın fiyatını 15 Nisan 2008'den geçerli olmak üzere güncelledi. Bu kapsamda doğalgazın yaklaşık 1 milyar dolarlık faturası Azerbaycan'a ödendi. Bu borca paralel olarak Avrupa'da borç batağında olan Yunanistan'dan Türkiye'nin doğalgaz şirketi BOTAŞ olarak 190 milyon dolarlık alacaklıyız. Enerji yatırımlarına yönelik bazı eleştirileri de samimiyetsiz bulduğunu aktaran Yıldız, "Biz buna takılmayız. Türkiye'nin enerji konusunda tökezlemesini isteyenler var. Biz bu oyuna gelmeyiz, biz bu tuzağa düşmeyiz" dedi.

20 milyar $'lık iki proje
Nükleere sadece bir elektrik enerjisi üretim tesisi olarak bakılmaması gerektiğini aktaran Yıldız, Türkiye'ye iki nükleerden dolayı 40 milyar dolar yatırım geleceğini belirtti. Yıldız, "Akkuyu'dan 20 milyar dolar, Sinop'tan 20 milyar dolar para girecek. Nükleer yatırımları sanayimizin ana lokomotifi olacak. Şimdiden nükleerle ilgili yatırımlar için işadamları ile görüşmeye başladık" diye konuştu. Yıldız, "Biz yerli kaynaklardan yaptığımız kadar nükleer santrali imal edeceğiz. Bu sayede sanayi de bir lig atlayacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU