UND'de Ro-Ro depremi

Ro-Ro rekabeti ve Fransa hattı sorunu UND'de deprem yarattı. Başkan Dinçşahin dahil 6 kişi istifa etti

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 24.12.2010 ABONE OL
Yılbaşında Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) tarafından kurulan UND Deniz bir yılda bayrağı suya indirdi. ABD'li Kohlberg Kravis Roberts (KKR) şirketinin sahibi olduğu UN Ro-Ro ile girdiği rekabette zorlanan, nisanda başlattığı Fransa seferlerleri bürokrasiye takılan ve vadesi gelmemiş borcu nedeniyle kapısına haciz dayanan şirket, sonunda faaliyetlerini durdurdu. UND Başkanı Tamer Dinçşahin istifa etti. Dinçşahin'in yanısıra Halit Özyurt, Bahattin Karakuş, Hakan Keleş, Sayman Ali Çiçekli ve Genel Sekreter Hakan Yılmaz da istifasını sundu.

OCAKTA GENEL KURUL YAPILACAK

Dinçşahin, yazılı açıklamasında, şöyle dedi: "Fransa (Toulon) hattını başlattık. Yıllardır talep etmemize rağmen bu hatta sefer başlatmayan rakip kuruluş, yıkıcı fiyat politikasıyla Fransa hattını başlattı. Fransa'nın, Türk plakalı çekicilere yönelik getirdiği sınırlama ile gemilerimiz de sefer yapamaz duruma geldi. Böyle bir aşamada UND Deniz'in faaliyetlerini durdurma kararı aldık ve bu durum başarısızlık olarak kabul edilirse, yöneticiler olarak biz bu başarısızlığı üstleniyoruz." UND'de ocak ayında Olağanüstü Genel Kurul yapılarak yeni yönetimin belirlenmesi bekleniyor.

5 milyon euro borcu var
UND Deniz ocak ayında faaliyete başladı. Nisanda Fransa Ro-Ro hattını devreye soktu. Tekirdağ-Toulon seferleri bürokratik engeller nedeniyle bir süre önce durdu. UND Deniz'e yakıt veren şirket haciz başlattı. Şirketin 5 milyon euro borcu olduğu belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU