55 milyarlık 'Kazak daveti'

Birçok Türk firmasının faaliyet gösterdiği Kazakistan'dan dev yatırım talepleri geldi. Enerjiden turizme kadar tam 55 milyar dolarlık 60 proje Türk yatırımcıları bekliyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 25.12.2010 ABONE OL
Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, Türkiye ziyaretinde çantası dolu geldi. İrili ufaklı tam 55 milyar dolarlık 60 proje Türk firmalarına sunuldu. Masaya yatırılan projeler arasında enerjiden altyapıya, müteahhitlikten turizme kadar bir çok sektör var. En büyük proje ise Mangıstau Eyaleti'nde yapılacak olan Hazar Enerji Kenti oldu. 13.8 milyar dolarlık bu proje dışında büyük diğer yatırım fırsatları fabrika yapımı ve madencilik alanında yoğunlaşıyor. Metanol, maden yağı üretimi ve maden işletmeciliği alanında milyar dolarları aşan projeler de gündemde. Büyük turistik tesis ve Çin ile Kazak ilişkilerinin gelişimini sağlamayı amaçlayan projeler de yine bunlar arasında en ilgi çekenleri.

TÜRKLER İLK GELENLER

Projeler Kazakistan Başbakanı Karim Masimov'un Türkiye temasları kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile çalışma kahvaltısında işadamlarının gündemindeydi. Türkiye ile Kazakistan'ın ekonomik işbirliklerine yeniden ivme kazandırabileceklerini söyleyen Masimov, ekonomik ilişkilerin ise siyasi ilişkiler kadar iyi olmadığını söyledi. Kazakistan'da hiçbir yabancı şirket bulunmadığı dönemde Türk şirketlerin ülkeye yatırım yaptığını anımsatan Masimov, Türk şirketlerinin o dönemde örnek teşkil ettiğini anlattı. Masimov, "Bugün ekonomik işbirliğimize yeniden ivme kazandırabiliriz" dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türk iş dünyası olarak Avrasya'nın istikrar adası olan Kazakistan'ın ekonomik başarılarını ve dış politikasını yakından takip ettiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Türkiye ile Kazakistan arasındaki ekonomik ilişkilere baktığımız zaman ikili ticaretimiz yaklaşık 1.7 milyar dolarlık seviyeye gelmiş durumda. Bu rakamın maalesef iki ülkenin gerçek potansiyelini göstermediğine şahit oluyoruz. Türkiye'nin Kazakistan'daki yatırımları yaklaşık 2.5 milyar dolar düzeyindedir. Kazakistan'ın ise Türkiye'de 1.1 milyar dolar yatırımı bulunmaktadır" dedi.

'Çin bize çok yakın orayla da ticaret yapabilirsiniz'
Çin'i kendilerine çok yakın bulduklarını ifade eden Karim Masimov, Batı Çin tarafında büyük yatırım programı yapıldığını hatırlatarak, "Çin pazarı ulaşılmaz gibi görülse de biz bu pazara özel, ekonomik bir bölge oluşturuyoruz. Türk şirketlerini de davet ediyoruz. Kazakistan'a yakın bölgelerde potansiyel var" dedi. Türk şirketlerinin tecrübesinin çok önemli olduğunu ifade eden Masimov, iki ülke arasında yeni bir sinerji programının başlatılması gerektiğini dile getirdi. Masimov, "Bazı projeleri sizin desteğinizle yapabiliriz. Bu konuda Türkiye'den siyasi destek almak isteriz" dedi.

10 firma projelerle ilgileniyor
Kazakistan Yatırım Ajansı'nın 66 yatırım projesinin, yapılan sunumlarla Türkiye'deki iş alemine duyurulduğunu ve yaklaşık 10 firmanın bu konuda yakın ilgi içinde çalıştığını bildiren Rifat Hisarcıklıoğlu, yakın gelecekte bunların sonuçlarının görüleceğini kaydetti. En önemli noktalardan birinin de karşılıklı yatırımların artırılabilmesi için iki devletin de kabul ettiği ortak tahkim müessesinin kurulması gerektiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, bu müessesenin önümüzdeki dönemde her iki ülke yatırımlarının daha da artmasını sağlayacağını söyledi.

Erdoğan, Massimov ile görüştü
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Kazakistan Başbakanı Karim Massimov ile görüştü. Görüşme Başbakanlık Konutu'nda yapıldı. Erdoğan görüşme sonrası konuğu onuruna bir akşam yemeği verdi.


BUGÜN NELER OLDU