Erdoğan test sürüşünde

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk elektrik motorlu otomobilini kullandı.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 25.12.2010 16:17 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün 3 Cumhurbaşkanı'nı Cuma namazına götürmesinin ardından bugün de Türkiye'nin ilk elektrik motorlu arabasını kullandı.

Resmi Konut'a getirilen Renault Fluence Z.E marka otomobili kullanmasının ardından Erdoğan, "İlk yapılan otomobili almak isterim. Araba kullanmayı özlemişim." dedi.

Başbakanlık Resmi Konut etrafında arabayı kullanan Erdoğan, ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Elektrikli otomobilin çok sessiz çalıştığını, biraz hızlandıkça sadece lastiğin sesini duyar gibi olduğunu söyleyen Erdoğan, "Başbakanlık konutu çevresinde hiç ses duymadım. Motorun sesini zaten duymuyorsunuz. Kullanımı çok rahat. Yakıtının çok ucuz olması hasebiyle farklılık arz ediyor. Hepsinden önemlisi Kyoto sözleşmesine imza koyan bir ülke olarak, hava kirliliğinin çok önemli bir tehdit unsuru oluşturuyor. Doğalgazla şehirlerimizin kirliliğini büyük ölçüde kaldırdık. Ama araçlarda bu kirliliği tam manasıyla kaldırabilmiş değiliz. Araçlar modernize ediliyor, mümkün olduğunda emisyonları yapılıyor. Ama bu da artık tamamiyle yok oluyor. Böyle endişeye gerek kalmayacak." değerlendirmesi yaptı.

"FİYATLAR VATANDAŞIN CEBİNE UYGUN OLMALI"

Elektrikli otomobillerin fiyatlarının vatandaşın cebine uygun olarak ilan edilmesini isteyen Erdoğan, "2011 ortasında piyasaya süreceğiz diyorlar, o zaman ülkemiz o noktada çok daha büyük bir fırsatı yakalayacaktır. İç piyasada otomotiv tüketimi yüksek olan bir ülkeyiz. İhracatta da 1. kalemde ihraç kalemimiz." dedi.

Yapılacak ilk elektrik motorlu aracı almak istediğine işaret eden Erdoğan, dün makam aracı kullandığını ve Cumhurbaşkanı Gül'ün 'özledim' açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Gerçekten özlemiştik. Bu özlemimizi biraz gidermiş olduk." şeklinde konuştu.

Sürücülere aşırı hız yapmamaları uyarısında da bulunan Erdoğan, "110'un üzerine çıkılmaması lazım. Hayatını seven varsa, benimseyen varsa bu hızı yapmayacak. Ben de hızı çok seven bir insandım ama yanlış yaptığımızın farkına vardık." ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, kontağı çalıştırmadan önce emniyet kemerini taktınız? Bu bir mesaj mı sorusuna Erdoğan, gülerek, "Bana dünü mü hatırlatıyorsun? sorusuyla karşılık verdi.

BUGÜN NELER OLDU