Japonya ile nükleer yolculuk başladı

Türkiye, 20 milyar dolarlık ikinci nükleer yatırımı için ilk imzaları Japonya ile attı. Sinop'ta kurulacak santralde nihai anlaşmanın 3 ay içinde imzalanması bekleniyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 25.12.2010 ABONE OL
60 yıllık nükleer hasreti yaşayan Türkiye, haziranda Rusya ile imzaladığı ilk nükleer anlaşmanın ardından 20 milyar dolarlık ikinci nükleer yatırımı için Japonya ile ilk imzaları attı. Anlaşmaya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Akihiro Ohata imza koydu. Sinop'ta kurulacak nükleer santrale ilişkin nihai anlaşmanın 3 ay içinde imzalanması kararı alındı.

YATIRIM BÜYÜYECEK

Enerji Bakanı Taner Yıldız, imza töreninde Japonya'ya mesaj göndererek "Teknolojinin maksimum seviyeye ulaştığı santrali Türkiye'de görmek istiyoruz" dedi. Yıldız, "Coğrafi olarak iki uzak ülkenin gönül ve siyasi bağla yakın olduğunu söyleyebilirim. İnşallah tarihi projeye imza atacağız" ifadelerini kullanırken, Japon Bakan Ohata, nükleer işbirliğini köprü, metro ve yenilenebilir enerji alanlarında da geliştireceklerini ifade ederek, "Türkiye ile 2 bin yıllık ilişkilerimizi geliştirmek taraftarıyız. Lütfen Türk kamuoyuna dostluk mesajlarımı iletin" diye konuştu.

FİNANSMANI GÖRÜŞTÜLER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japonya'da çıkarma yaptı. Sabah saatlerinde nükleer işbirliği anlaşmasına imza atan Yıldız, ardından Japonya Başbakanı Naota Kan ile görüştü. Daha sonra hükümetin ikinci ismi kabine sekreteri Sengeku, Maliye Bakanı Sakaraı, Dışişleri Bakanı Seiji Maehara ile biraraya geldi. Yıldız temaslarında nükleerin finansmanından anlaşma sürecine kadar her konuyu Japonya'nın en üst makamlarıyla ele aldı.

3 AYDA ANLAŞILACAK

Toplantıda Japon Bakan Ohata nihai anlaşmanın ne zaman imzalanacağı sorusuna, "Sayın bakanımız 3 ay içinde neticeye ulaşama arzusunu iletti. Bizde 3 aya dayanarak hazırlıkları tamamlama arzusundayız" diye yanıt verdi. Bakan Yıldız'da talebini teyit ederek, "Ben de aynı kanaate sahibim. Türkiye nükleerde kaybettiği zamanı bu şekilde telafi etmeli" diye konuştu.

İKİ MÜHENDİS ANLAŞTIK
"Bu anlaşmaya dayanarak işbirliğini ilerletmek kararlılığındayız" diyen Japon Bakan Ohata, Japonya'nın enerjide taş kömürü ile başlayan yolculuğunun bugün nükleer alanda dünya ülkeleri ile işbirliği seviyesine yükseldiğini aktardı. Ohata, kendisinin makine mühendisi, Bakan Yıldız'ın da elektrik mühendisi olduğunu vurgulayarak, "Özellikle metro, köprü inşası ve güneş enerjisi gibi alanlarda işbirliğimizi geliştirebiliriz. Biz iki mühendis olarak bu konularda iyi anlaştık. Yeni güç birlikleri olacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU