Sarı Evler'de mütevazı site yaşamı kurulmuş

Sultangazi'de İntaş tarafından inşa edilen ve teslime hazır Sarı Evler projesi orta sınıfa yönelik mütevazı bir proje. Sarı evler, daha az paraya da sosyal donatıları olan konutta sahip olunabileceğini gösteriyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 25.12.2010 ABONE OL
Bu hafta Proje Gezi-Yorum İstanbul'un eski yerleşim bölgelerinden Sarıgazi'deydi. Sarı Evler projesini İntaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fethi Yılmaz ile gezdim. 6'şar katlı 30 blokta toplam 720 konuttan oluşan Sarı Evler'de 500'e yakın aile yaşamaya başlamış. Proje tam anlamıyla bir site yaşamı sunuyor. Lüks konut kategorisine girmeyen bu proje, bir orta sınıf projesi olarak tanımlanabilir. Her türlü sosyal ve sportif olanakların bulunduğu projede dairelerin ağırlığı 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşuyor. Sınırlı sayıda ise 3+2 dubleks ve 4+2 dubleks daireler bulunuyor. Projedeki dairelerin metrekare fiyatı bin 400 lira ile bin 700 lira aralığında. 150 metrekareyi geçen dairelerin yüzde 18'lik KDV'sini de İntaş İnşaat ödüyor. Sarı Evler projesinin satış ofisinde İntaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fethi Yılmaz ve Yüksek Mimar Feyza Zengin ile buluştum. Sektör üzerine kısa bir sohbet yaptığımız Fethi Bey, İntaş'ın 48 yıldan bu yana inşaat sektöründe faaliyet gösterdiğini anlattı.

2009'DA YAŞAM BAŞLADI
İntaş'ın bundan önceki projeleri arasında Bodrum Gündoğan'da Çamlı Konaklar, Bodrum Gölköy'de Çamlık Vilları yer alıyor. Sarı Evler hakkında genel bilgiler veren Fethi Bey, Sarı Evler projesine Nisan 2007'de başladıklarını hatırlatarak, Ocak 2009'da teslimlere başlanan projede bugün itibariyle 500 ailenin yaşam sürdüğünü belirtti. Projede 2+1 daireler toprak rengi olan Toprak bloklarında, 3+1 daireler ise yeşil renkli Yaprak bloklarında toplanmış. Projede 2+1 ve 3+1 daireleri gezdim. her iki daire tipi de hemen hemen aynı plana sahip. girişlerde geniş bir hol bulunuyor. Her ilki daire tipinde de yatak odalarında ebeyn banyosu yer alıyor. Banyo ve mutfaklarda tüm ıslak zeminler ve evyelerde Ege Seramik ürünleri kullanılmış. Dairedeki bütün odalarda balkonların yer aldığı Sarı Evler'de tüm blokların bahçe katlarında yer alan daireler bahçe kullanım hakkını da sahip.

BEĞENDİM
* Projedeki spor tesislerini beğendim. Sitede yaşayan bir aile aylık 100 liraya tüm hizmetlerden yararlanabiliyor.
* 2+1 dairelerin fiyatlarının 139 bin TL'den başladığı projede fiyatlar da bir çok projeye göre daha cazip.

BEĞENMEDİM
* Projedeki çok sayıda blok birbirine çok yakın konumlandırılmış.
* Dairelerdeki salonların planları arazi yapısı nedeniyle diktörtgen olarak projelendirilmiş. Dolayısıyla salonlar dar.
* Özel aracı olmayanlar için ulaşım sıkıntılı olabilir.

BUGÜN NELER OLDU