Çin dünyayı alıyor

Sahip olduğu üretim gücü ile dünya ekonomisine yön veren Çin, farklı ülkelerin milyar dolarlık projelerini finanse ederek politik açıdan da küresel etki alanını genişletiyor. Hızla gelişen Çin, ABD'nin 'süper güç' tahtını sallıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 26.12.2010 ABONE OL
Küresel krizle birlikte dengelerin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere kaydığı bir ortamda Çin, dünyanın dört bir yanında etki alanını genişletiyor. Sahip olduğu ucuz iş gücü ve yüksek üretim potansiyeli ile dünya ticaretine yön veren ülke, Asya'dan Avrupa'ya, Afrika'dan Latin Amerika'ya kadar finanse ettiği proje ve kredi desteği ile ekonomik olduğu kadar politik ve sosyal gücünü de artırmaya başladı. 2.65 trilyon dolar ile dünyanın en büyük döviz rezervine sahip olan Çin, sadece son üç hafta içerisinde farklı kıtalarda 7 ülkenin değişik projelerine 7 milyar doları aşkın kredi sağladı. Çin'in bu adımları, ABD'nin ardından 'dünyanın süpergücü olma yarışında ben de varım' mesajı veriyor.

AFRİKA VE AMERİKA'YA UZANDI

Güney Asya ülkesi Burma'ya, doğalgaz boru hattı projesi için 2.4 milyar dolarlık finansman sağlayan Çin, bu sayede iki ülke arasında yeni bir enerji hattı oluşturacak. Anlaşma geçtiğimiz haftalarda Çin Kalkınma Bankası ve Burma Yatırım Bankası arasında gerçekleştirildi. Önceki gün Afrika kıtasında önemli bir anlaşmaya daha imza atan Çin, demiryolu ve iletişim projeleri için kullanılmak üzere Nijerya ile 900 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı. Nijerya, söz konusu krediyi Export- Import Bank of China'dan (China Exim Bank) alacak. Gelecek ay uygulamaya geçirilecek olan demiryolu projesinin, üç yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Artan enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla son yıllarda çoğunlukla Afrika'ya yatırım yapan Çin'in, Nijerya petrol kuyularına olan ilgisi de biliniyor. Güney Amerika ülkesi Ekvador'da yapılacak hidroelektrik santralinin finansmanına da ortak olan Çin, projenin yüzde 39.4 için 204 milyon dolarlık kredi sağlayacak. 517 milyon dolarlık projenin 123.25 milyon dolarını Rusya, geri kalan kısmını Ekvador hükümeti verecek. Santral 2014 ortalarında hizmete girecek.

Vietnam'a kredi musluğunu açtı

ÇİN'İN kredi musluğunu açtığı bir diğer ülke Vietnam. Termik santral yatırımı için 300 milyon dolarlık kredi açan China Exim Bank, Vietnam maliye bakanlığı ile geçtiğimiz hafta anlaşma imzaladı. Çin'in kredi desteği Latin Amerika'ya da uzandı. Çin Kalkınma Bankası, Bolivya'ya, ülkenin ilk telekomünikasyon uydusu projesi için 251 milyon dolarlık kredi vermeye hazırlanıyor. Uydu projesinin üç yıl içinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Jamaikalı KOBİ'lere destek Çin'den gelecek
KARAYİP ülkesi Jamaika da ülkedeki küçük ve orta ölçekli işletmelerine (KOBİ) kredi sağlamak için Çin'den borç almaya hazırlanıyor. China Exim Bank, halihazırda ülkenin kalkınma ve altyapı programı için 400 milyon dolarlık bir finansman sağlarken, kıyı koruma projesi için de 56 milyon dolarlık kredi desteğinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU