Nükleer Nikkei'yi uçurdu

Sinop'ta kurulacak nükleer santral imzası Tokyo borsasında Nikkei endeksine prim yaptırdı. Toshiba, Mitsubishi, TEPCO hisseleri yükseldi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 26.12.2010 ABONE OL
Sinop'ta kurulacak nükleer santralle ilgili önceki gün Japonya'da atılan imzalar Nikkei endeksinde işlem gören Japon şirketlerin yatırımcılarını sevindirdi. Nükleer anlaşma ile ilgili olan Toshiba, Mitsubishi, TEPCO firmalarının hisseleri borsada yükseliş gösterdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japonya'da beklediklerinden daha fazla ilgi gördüklerini itiraf ederek, "Nükleer santral işi ile uğraşan firmaların ön anlaşma olmasına rağmen hisselerin yükselmesi enterasan buldum. Türkiye değişen büyüyen ve gelişen yönüyle ses getiriyor. Enerji sektörünün nasıl Rusya hareketi veya her türlü kalemi tetikleyeceğini ümit ediyorum. Japonya az tanıdığımız ülke ve bunu fırsat olarak görüyorum. Özellikle diplomasi ile uğraşanlar ilk defa bu kadar somut görüşme gördük dediler" dedi.

HAYAL GERÇEK OLACAK

Yıldız, Japonya'daki temaslarında Niigata kentinde bulunan ve dünyada en büyük kurulu güç olması nedeniyle Guiness Rekorlar Kitabı'nda yer alan Kaşivazaki Kariva nükleer güç santralinde incelemelerde bulundu. Santrali gezen Yıldız, mühendis olarak çok heyecanlandığını belirterek, "Sadece 5 kilometre karelik bu santral Türkiye'nin elektriğinin yüzde 25'ini üretiyor. Bu santralin Türkiye'de olmasını hayal ettim ve bu heyecanı hissettim. Türkiye'ye böyle bir santral kazandırmalıyız. Bu santralin Türkiye'de kurulmasını hayal ediyorum" dedi.

NÜKLEER ÜNİVERSİTE GELECEK

Yıldız, Japonya ile tüm şartlarda anlaşma sağlanması halinde bu santralin Türkiye'de teknoloji transferinin yer alacağı ve bu kapsamda Japonya'nın Türkiye'de nükleer bir üniversite kuracağını belirterek, "Nükleerin üretebildiğimiz kadar parçasını Türkiye'de yapacağız. Üniversite kurulmasına çok ümitliyim. İnsan kaynakları oluşturmak için müstakilen üniversitenin nükleer fizik üzerine kurulması çok faydalı olur" dedi.

Bakan Yıldız Kayseriliğini gösterdi

Nükleer santrali gezerek incelemelerde bulunan Yıldız, gezi sonrası düzenlenen soru-cevap kısmında Japon yetkilileri çapraz sorguya alarak Kayserili yönünü gösterdi. Yıldız, yetkililere "Alım garantisi var mı?", "Deprem olması durumunda önceliği güvenliğe mi elektrik üretimine mi veriyorsunuz" gibi sorular yöneltti. Yıldız'ın sorularını yanıtlayan yetkililer, "Nükleerde önceliğimiz güvenlik" diye konuştu.

Japon Başbakan gelecek

Enerji Bakanı Yıldız, Japonya ile 3 ay içinde anlaşmanın sağlanması ve imza aşaması durumunda gelmesi halinde Japonya Başbakanı Naota Kan'ın Türkiye geleceğini belirterek, "Sayın Başbakan Erdoğan ile Japonya Başbakanı Seul'de G-20 zirvesinde bu işin siyasi iradesini koymuşlardı. Kendine bu görüşmelerde Başbakan Erdoğan'ın davetini ilettik. Kendileri hükümetler arası anlaşma safhası olması halinde Türkiye'ye geleceğini söyledi" dedi. Türkiye ile Japonya arasında yeni bir işbirliği başlattıklarını anlatan Yıldız, "Bu aynı zamanda bizim iki büyük ülkenin ticaret hacmine yakışmayan rakamla sınırlıyız. 5.2 trilyon dolar hasılası olan ülkenin 3 milyar dolar iki ülke ye yakışmıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU