Eczacıdan 3 bin ilaca ambargo

Eczacılar, stoklarında bulunan ve fiyatları düşen ilaçların zararını karşılamayan firmalara ürünleri iade kararı aldı. 3 bin ilaç bugün depolara gönderilmeye başlandı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 28.12.2010 ABONE OL
Yılbaşından itibaren kamu kurum iskontoları ve referans fiyat değişiklikleri sonucu oluşan ilaç fiyat düşüşleri nedeniyle stok zararı süreci yaşayan eczacılar, zararı karşılamayan firmalara ilaçları geri gönderme kararı aldı. 11 Aralık 2010 tarihinden bu yana geçen 15 günlük süreçte eczanelerin stok zararlarının karşılanmasına yönelik somut bir gelişme sağlanamadığını söyleyen İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, "sadece kamu kurum iskontosu artışı nedeniyle eczane stoklarında oluşacak toplam 2 bin 796 kalem ilaç, 10.12.2010 ve 17.12.2010 tarihli referans fiyat uygulaması nedeniyle 271 kalem olmak üzere toplam 3 bin 67 kalem ilaç üzerinden iade ilaç bildirim listesi oluşturuldu" dedi.

İTS'YE BİLDİRENLERİ ÖDERİZ
İlaç Takip Sistemi'ne (İTS) stok bildirimi yapmayan İstanbul Eczacı Odası'na bağlı yaklaşık 4 bin 500 eczacı 28-29-30 Aralık tarihlerinde 3 gün süresince belirlenen ilaç firmalarına ait stokların dağıtım kanallarına gönderecek. İstanbul İlaç İşverenleri Sendikası Başkanı ve Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut ise, Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) ve Çalışma Bakanlığı ile yapılan protokol gereği kendilerine eczane bildirimi yapılmasını beklediklerini ve fiyat farkı neyse onu ödeyeceklerini söyledi.

PROTOKOLE İMZA ATTIK

Barut, "Çalışma Bakanlığı ile İTS'ye bildirim yapan eczanelerin stoklarındaki maliyetleri ödeneceğimize dair bir protokol imzaladık. Ancak İstanbul Eczacı Odası'na bağlı eczacılar İTS'ye bildirim yapmadıkları için o eczanelerin stok maliyetlerinin karşılanması ile ilgili bir uygulama söz konusu değil. Eğer TEB çıkıp 'İTS'ye bildirim yapmayanlara da ödeme yapılacak' derse onu da öderiz" dedi. Semih Güngör ise protokolün yasa olmadığını bu protokole uyma zorunluluğunun da bulunmadığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU