Katarakt hastası artık net görecek

Sağlığa 2 yılda 250 milyon dolar yatıran Varlıbaş VSY geliştirdiği göz içi lens ile de 2010 Teknoloji Büyük Ödülü'nün sahibi oldu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 29.12.2010 ABONE OL
Ataşehir'deki Varyap Meridian ile gayrimenkul'ün dünya kupasını kaldıran Varlıbaş Holding, sağlık alanında da VSY Sağlık Yatırımları Grubu'nun inovatif ürünü ile 9. Teknoloji Ödülü'nün sahibi oldu. VSY'nin ürettiği göz içi lens ile artık katarakt hastaları yakın, orta ve uzak mesafeleri bir arada gözlüksüz görebilecek. Küresel oyuncu olmak yolunda iddialı yatırımlar yapan Varlıbaş Holding VSY Sağlık Grubu, 100 milyon dolarlık yatırım yaparak 2009 yılında Ataşehir'de kurduğu üretim tesisinin yanı sıra 150 milyon dolar yatırımla Tuzla'da yeni bir fabrika daha açıyor. Grubun, iki yılda göz sağlığı alanında yaptığı yatırımların tutarı 250 milyon dolar oldu.

İTHALAT YÜZDE 55 AZALDI
Katarakt ameliyatında göze yerleştirilen yakın, orta ve uzak mesafenin net görülmesini sağlayan inovatif ürünü ile 9. Teknoloji Ödülleri'nde, Büyük Ödül'ü kazanan VSY Sağlık Yatırımları Grubu, şimdiden Türkiye'de yapılan göz içi lens ithalatının yaklaşık yüzde 55 oranında azalmasını sağladı. Teknolojik üretim tesisleri ve dünyanın 26 ülkesine yayılmış distribütör ağı bulunan VSY, 500 bin adet olan üretim kapasitesini ikiye katlayarak 2011 sonunda 1 milyon adet göz içi lensi üretmeyi planlıyor.

10 yılda ciro hedefi 500 milyon $
İHRACAT yaptıkları ve distribütörlük sistemiyle çalıştıkları ülke sayısının 26 olduğunu belirten Ercan Varlıbaş, "Hedefimizilk 10 yıl içerisinde distribütörlük ağımızı 140 ülkeye ulaştırmak. Ciromuzu yıllık 400-500 milyon dolara, firma değerimizi ise 2 milyar dolara çıkarmaktır" dedi. Varlıbaş, 150 milyon dolarlık yatırımla Tuzla'da yeni fabrikanın 2011'in ikinci yarısında üretime başlayacağını açıklayarak, "Burada kontakt lens solüsyonu, viskoelastik ve BSS gibi ürünler üreterek, ürün gamımızı genişleteceğiz" diye konuştu.

Yüzde 64'ü Çin ve Hindistan'dan geliyor

DR. ERCAN Varlıbaş'ın verdiği bilgiye göre, VSY üretime başlamadan önce Türkiye'de göz içi lenslerin tamamına yakını, 64'ü Çin ve Hindistan gibi Uzakdoğu ülkeleri, yüzde 35'i ise ABD ve Avrupa ülkeleri ve yüzde 1'i diğer ülkelerden ithal ediliyordu. Dr. Varlıbaş, Türkiye göz içi lens ihtiyacının yıllık 500 bin adet, fiili olarak göze takılan sayının ise 300-350 bin adet olduğunu belirterek, üretimine başladıkları Haziran 2009 tarihinden itibaren yurt içinde 215 bin adet, sadece bu yıl Aralık ayı itibarıyla 165 bin adet göz içi lens satışı gerçekleştirdikleri kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU