Turkcell Çin Seddi'ni aşıyor

Uzakdoğu çıkarması için Çin'de ofis açan Turkcell bölgede etkinliğini artıracak. Turkcell Mobil TV izlenme istatistiklerini de açıkladı. İzleyicilerin kanal tercihi atv, dizisi de Ezel oldu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 30.12.2010 ABONE OL
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Çin'de iletişim ofisi açacaklarını ve en yeni cihazları çok daha uygun fiyatlarla Turkcell'lilerle buluşturacaklarını bildirdi. Öztürkler, Ankara'da sektör muhabirlerine özel düzenlediği toplantıda, Turkcell'in 2010 yılını değerlendirdi, 2011 hedeflerini paylaştı. "2010 , bizim için iyi bir yıl oldu" diyen Koray Öztürkler, abone pazar paylarının yüzde 55 olduğuna dikkat çekerken, mobil operatörlerin reklamlarında, gelen abone sayısını belirtirken giden abone sayısını söylemediklerini, bunun da net abone sayısı konusunda kafa karışıklığı yarattığını ifade etti. Numara taşıma ve tarife çeşitliliği dolayısıyla çift SIM taşımanın azaldığına dikkat çeken Öztürkler, mobil hat doygunluk oranında "şimdilik" durgunluk yaşandığını, çift SIM taşıma oranının da son bir yılda yüzde 17'den yüzde 13'e gerilediğini bildirdi.

T10'A İLGİ BÜYÜK

Dünyadaki teknolojik gelişmeleri ve trendleri yakından izlediklerini bildiren Öztürkler, Çinli bir üretici ile Turkcell'e özel 3G uyumlu T10 modeli cep telefonu ürettiklerini ve bu cihazın büyük ilgi gördüğünü bildirdi. Öztürkler, Turkcell Ar-Ge ofisinin yenilikleri incelediğini ve kullanıcı deneyiminin önemine işaret ederek, "2011'de Çin'de ofis açacağız. Böylece Turkcell müşterileri, çok daha iyi cihazlara çok daha uygun fiyatlarla sahip olacak" dedi.

'YATIRIM ŞAMPİYONUYUZ'
Turkcell'in kürsel ekonomik krizi lehine çevirdiğini, 2G ve 3G cihazları ile sunucuları daha uygun fiyata alarak kapsama alanını hızla geliştirdiğini vurgulayan Öztürkler, "Turkcell 2010'da yatırım şampiyonu oldu" dedi. Öztürkler, 2004- 2010 yatırım toplamının 6.3 milyar lira olduğunu vurgularken, 2010'da yapılan toplam yatırımın 796 milyon TL'yi bulduğunu söyledi. Öztürkler, Ukrayna, Beyaz Rusya, Kazakistan, Moldova, Gürcistan, Azerbaycan ve KKTC gibi yerlerde de ortaklıkları ve doğrudan yatırımları olduğunu anımsattı. 3G'nin yeni iş alanları yarattığına vurgu yapan Öztürkler, Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun özellikle 3G ve sonrasındaki düzenlemelerden dolayı sektöre güç kattığını söyledi.

Cepte 42 milyon dakika TV izlendi
MOBİL TV'de en çok Ezel izlendi.
14 milyon şarkı cepten dinlendi.
49 milyon gol görüntüsü izlendi.
Mobil ödeme yüzde 280 arttı.
15 milyon uygulama indirildi.
Mobil imza ile 3.6 milyon işlem yapıldı.
S2010'da 43 milyar dakika cepten konuşuldu.
48 milyon kez görüntülü konuşuldu.
71.5 milyar adet SMS gönderildi.
63.8 milyon adet MMS atıldı.

"Devlet SIM'den kat kat fazla kazanabilir"
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Öztürkler, bir SIM kartın abone için zarftan çıkarılmasının maliyetinin 55 lira olduğunu belirterek, ses ve data vergisinin ayrılması ve data fiyatının düşürülmesi ile devletin çok daha fazla vergi getirisi sağlayabileceğini bildirdi."Örneğin tarlaya gömülü olan ve içinde SIM kart bulunun bir cihaz, toprağın nemi düşünce SMS atarak sulama cihazının otomatik olarak sulamaya başlamasını sağlayabilir" diyen Öztürkler, "SIM kartının vergisini düşürebilirsek çok fazla cihaz satılabilir ve bu yolla devlet daha çok vergi toplayabilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU