Hurda araç sahipleri dikkat!

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 31.12.2010 10:40 ABONE OL
Hurda araç sahiplerinin yarından itibaren araçlarını ülke genelindeki toplam 679 noktaya teslim edebileceği bildirildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, ''Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Hakkında Yönetmelik'' kapsamındaki uygulama yarın yürürlüğe girecek.

Yeni uygulamanın kapsamına M1 (sürücü dışında en fazla 8 kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar), N1 (azami kütlesi 3500 kilogramı aşmayan motorlu yük taşıma araçları) kategorisindeki araçlar, motosiklet ve motorlu bisiklet haricindeki üç tekerlekli araçlar ve bunlara ait aksamlar girecek. 1 Ocak 2011 itibari ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen araç hurdaya ayırma işlemleri sırasında ''Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu'' zorunlu hale gelecek. ''Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu''nun kullanılması ile kullanım ömrünü doldurarak son sahibi tarafından ya da herhangi bir kaza sonucu sigorta şirketleri tarafından tam hasarlı olarak tanımlanan ve hurdaya ayrılmasına karar verilen araçların tekrar trafiğe çıkması engellenecek.

Ayrıca araçların lisanslı bir işleme tesisinde işlem görmesi zorunlu hale gelecek. Bir aracın hurdaya çıkmasından bertarafına kadar izleyeceği yol, işlem göreceği tüm tesisler söz konusu form ile takip edilebilecek.

-ÜLKE GENELİNDE 679 TESLİM YERİ-

Uygulamaya göre, hurda araç sahipleri yarından itibaren araçlarını ülke genelindeki toplam 679 noktaya teslim edebilecek. ''Ömrünü Tamamlamış Araç Teslim Yeri'' olarak tanımlanan bu noktaların listesine ''www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr'' adresinden ulaşılabilecek. Hurda araç sahibi bu noktalardan istediğini seçebilecek.

Hurda aracının ekonomik değeri varsa teslim noktasından ödeme talep edebilecek olan araç sahibi, ekonomik değeri olmayan ve bertarafı ile maliyet oluşacak tamamlayıcı parçaları eksiksiz bulunan araçlar için ise herhangi bir ücret ödemeyecek.

Böylece hurda araç sahipleri araçlarını kolaylıkla elden çıkarırken, hurda araçların çevreye zarar vermeksizin uygun yöntemle bertarafı ya da geri dönüşümü sağlanmış olacak. Geri dönüşüm sayesinde çevreye olduğu kadar ülke ekonomisine de katkı sağlanacak.

BUGÜN NELER OLDU