Merkez'in jetonu geç düşmüş!

Merkez Bankası sıcak para ve aşırı değerli TL'ye karşı savaş açtı ama dün açıklanan rakamlar geç kaldığını gösterdi. Kasımda ithalat % 36, ihracat % 6 arttı. Dış ticaret açığı 67.8 milyar dolarla tarihi zirveye dayandı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 31.12.2010 ABONE OL
İhracatçı ve reel sektörün aylar süren 'TL aşırı değerlendi' şikayetine ancak aralıkta cevap vererek faizleri indiren Merkez Bankası'nın önlemleri geç kaldı. Dün açıklanan dış ticaret rakamları ithalat-ihracat dengesinin kasımda 'kırmızı alarm' çizgisini de aştığını ortaya koydu. Dış ticaret açığı 67.8 milyar dolarla Türkiye tarihinin en yüksek seviyelerinden birini gördü. İhracatın ithalatı karşılama oranı 70-75 aralığından yüzde 62'ye indi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ihracat, kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 artışla 9.4 milyar dolar olurken ithalat da yüzde 36 artışla 17.1 milyar dolara fırladı. İkiye katlanan dış ticaret açığı ise kasımda 7.7 milyar dolar oldu. Kasım sonu itibariyle bir yıllık ihracat yüzde 12.4 artışla 112.2 milyar dolara ulaşırken ithalat yüzde 31 arttı ve 180 milyar dolara ulaştı. Açık ise yüzde 80.7 arttı ve 67.8 milyar dolara çıktı.

TÜİK'TEN BİR İLK

Bu arada TÜİK açıkladığı verileri geliştirmeye devam ediyor. Kasımda ilk kez açıklanan mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış rakamlara göre haftalık tatil günleri arasındaki farklılıkların giderildiği takvim etkisinden arındırılmış ihracat, geçen yıla göre yüzde 6 artarak 10.4 milyar dolarla krizin ilk aylarından sonra ikinci kez 10 milyar dolar sınırını aştı. İthalat ise 19.2 milyar dolar oldu. Geçen yıla göre artış oranı ise yüzde 41.4 olarak hesaplandı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre ithalat kasımda yüzde 5.1 artarak 18.8 milyar dolara ulaşırken ihracat yüzde 2.5 düştü ve 9.8 milyar dolara indi. Veriler cari de olsa mevsim ve takvim etkisinden arındırılsa da zirveyi zorluyor.

BUGÜN NELER OLDU