Yeşilırmak'ta devir tamam

Çalık Enerji, 441.5 milyon dolar ödeyerek Yeşilırmak Elektrik Dağıtım'ı ÖİB'den devraldı. Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, "Hedefimiz bölge halkına en iyi ve en kaliteli hizmeti sunmak" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 31.12.2010 ABONE OL
Yeşilırmak Elektrik Dağıtım (YEDAŞ), Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan (ÖİB) Çalık Enerji'ye devredildi. Samsun, Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop illerini kapsayan YEDAŞ'ın hisse satış sözleşmesi Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ile Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu tarafından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın şahitliğinde imzalandı.

YEDAŞ STRATEJİK YERİNİ ALDI

Törende konuşan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, holdingin 14 ülkede faaliyet gösterdiğini ve mevcudiyetinin olduğu her bölge ile sektöre katma değer yarattığını söyledi. Çalık, "Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın blok satış yöntemiyle gerçekleştirdiği elektrik dağıtım ihaleleri kapsamında devraldığımız Yeşilırmak Elektrik Dağıtım Şirketi, bu bölgenin gelişim ve potansiyeline duyduğumuz inancın bir göstergesidir. Attığımız imzalarla, Çalık Enerji'nin bir parçası olmasından büyük mutluluk duyduğumuz YEDAŞ, stratejik ve önem arz eden yatırımlarımız arasında şimdiden yerini almış bulunuyor" dedi. Samsun, Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop illerinin elektrik dağıtım hizmetlerinde yeni bir dönem başladığını aktaran Ahmet Çalık, şunları söyledi: "Yaptığımız her yatırımla ülke ekonomisi, vatandaşları ve çalışanları için değer üreten bir grup olarak, bu güzide kurumun ailemize katılmasını sosyal sorumluluk olarak değerlendiriyoruz."

BÖLGE HALKINA HİZMET

Hedeflerinin bölge halkına en iyi ve en kaliteli hizmeti sunmak olduğunu kaydeden Çalık, "Çalık Holding ailesine katılan YEDAŞ'ın değerli çalışanlarına da aramıza hoşgeldiniz diyorum. Grubumuz, bu yeni dönemde YEDAŞ çalışanları ile el ele vererek bu bölgede yeni bir başarı hikâyesine imza atacaktır" dedi.
'YEDAŞ ailemizin üyesi'
Çalık Holding CEO'su Berat Albayrak, ihale sonrası geçen bir senelik süreçte Çalık Grubu çalışanlarının yoğun mesai harcadıklarını ve başarılı bir ekip çalışması sergilediklerini söyledi. Albayrak, "YEDAŞ'ta yeni bir dönem başlıyor. Bu kuruma emek veren değerli YEDAŞ çalışanları artık 20 bin kişilik büyük bir ailenin üyesi oluyor. Bu birliktelikten doğan sinerji ile YEDAŞ'ın Türkiye çapında iyi bir konuma geleceğine inanıyorum. Bugüne kadar enerji dağıtım sektöründe sergilediğimiz başarılı performansı burada da devam ettireceğiz" dedi.

5 ili kapsıyor
YEDAŞ, 5 ilde 1 milyon 470 bin aboneye hizmet veriyor.
Türkiye elektriğinin yaklaşık yüzde 3'ünü dağıtıyor.
Çalık Holding tarafından 441.5 milyon dolara alındı.
Dağıtım ihalesi ile şirketin şartname gereği ilk peşin tutarı dün ÖİB'ye ödendi.

Kimler katıldı?
Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Çalık Holding CEO'su Berat Albayrak, Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik katıldı.

Başkent Doğalgaz'a onay
ÖİB Başkanvekili Ahmet Aksu, 1.2 milyar dolar ile MMEKA'nın en yüksek teklifi verdiği Başkent Doğalgaz Dağıtım'ın özelleştirilmesi ile ilgili Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının imzadan çıktığını ve Başbakanlık'a gönderildiğini söyledi. Aksu, 18 elektrik dağıtım şirketinin özelleştirme ihalelerinin bu yıl içinde tamamlandığını, 8 elektrik dağıtım şirketinin özel sektöre devredildiğini, geriye kalan 10 dağıtım şirketinden Danıştay süreci devam eden Aras hariç diğerlerinin devrinin de önümüzdeki günlerde tamamlanacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU