Yılbaşı piyangosu İsrail'in

İsrail kıyılarında 450 milyar metreküplük bir doğalgaz yatağı bulundu. Hayfa'nın 130 kilometre açıklarında bulunan doğalgaz yatağının tahmini büyüklüğünün 95 milyar dolar olduğu belirtiliyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 31.12.2010 ABONE OL
Yeni yıla en çok sevinerek girenler İsrailliler oldu. Ülke tarihinin en büyük doğalgaz rezervlerine ulaştı. Bunun İsrail kurulduğundan bu yana enerji konusunda alınan 'en önemli haber' olduğu belirtiliyor. İsrail kıyılarında bulunan bu devasa yatağın 450 milyar metreküp büyüklükte olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Hayfa'nın 130 kilometre açığında bulunan deniz altındaki doğalgaz yatağı devasa bir büyüklükte. Doğalgaz yatağının toplam alanı 325 kilometrekareye kadar erişiyor. Amerikan Noble enerji şirketi tarafından bulunan 'Leviathan' adlı yatağın değeri de bir o kadar büyük. Doğalgaz yatağının değerinin 95 milyar dolar olduğu düşünülüyor. İsrail Altyapı Bakanı Uzi Landau da doğalgaz yatağının İsrail kurulduğundan bu yana enerji konusunda alınan 'en önemli, haber' olarak değerlendirdi. Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Rum Kesimi ve İsrail, açık denizde petrol ve doğalgaz aranmasını kolaylaştıran ve deniz hudutlarını belirleyen bir sınır anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma ile iki ülke deniz sınırını belirledi.

Lübnan'dan uyarı gelmişti

İsrail'de daha önce de doğalgaz araştıran ve bulan Amerikalı Noble Energy isimli firma İsrail'le ilişkileri kötü olan Lübnan tarafından uyarılmıştı. İki ülke arasında sınırlar konusunda anlaşmazlık var.


BUGÜN NELER OLDU