Her yerde o adamlar

Dünya ekonomisinde kritik görevlere atanan liderlerin çalıştığı banka olduğu için adı "gizli patron"a çıkan Goldman Sachs'ın arkasında tanıdık isimler var. Reyting kuruluşları Moody's ve S&P'nin patronları Goldman'ın da sahibi çıktı

Bir yatırım bankası ve bu bankada yetişmiş dünya liderleri. Küresel ekonomide son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri. İlk kez Fransız Le Monde gazetesi konuyu: 'Goldman Sachs'ın Avrupa'daki adamları' başlığıyla gündeme getirdi ve dünya ekonomisini çok yakından ilgilendiren bu konuyu sayfalarına taşıdı. Konu şu: Dünya ekonomisinin en kritik mevkilerine atanan 7 liderin kariyerlerinin önemli bir bölümü Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs'ta geçti. Kariyerlerini bu bankada yaptı ve piyasalar o isimleri burada tanıdı. Başta da söylediğimiz gibi küresel piyasalarda bugünlerde en çok konuşulan konulardan biri bu.

TESADÜF MÜ?

SABAH bu tesadüflerin perde arkasına baktı ve önümüzdeki dönemde daha çok konuşulacak yeni bir 'tesadüfler zincirine daha ulaştı. Yetiştirdiği ünlü isimlerle dünya ekonomisine yön veren Goldman Sachs'ın sahiplerinin aslında daha büyük ölçüde etkiye sahip olduğunu gün ışığına çıkardı. Çünkü Goldman Sachs'ın sahipleri SABAH'ın bir süre önce sayfalarına taşıdığı 'Moodys ve S&P'nin patronları aynı' haberindeki isimler çıktı. Yani dünyanın en ünlü yatırım bankası Goldman Sachs'la dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşları Standard & Poor's ve Moody's'in sahipleri aynı isimler çıktı. Goldman Sachs'ın ortaklarına bakınca tanıdık yüzler dikkat çekiyor.

ÜÇTE BİRİ ONLARIN
Goldman Sachs'ın yüzde 30'una yakın bölümü James F. Rothenberg'in Capital World Investors'ı ve John C. Bogle'ın Vanguard grubunun da içinde bulunduğu firmalara ait. Capital World Investors'ın Goldman Sacsh'da yüzde 5.7, Vanguard'ın ise yüzde 3.8 hissesi bulunuyor. Bu şirketler dışında Goldman Sachs'da BlackRock Institutional Trust'ın yüzde 3.7, T. Rowe Price Associates'in yüzde 1.7, AllianceBernstein'ın ise yüzde 0.9 payı var. Bu firmaların tamamı aynı zamanda yüzde 20'lere varan oranlarda Moody's ve S&P'nin ortakları.

KÜRESEL KABİNEDE YEDİ AKTÖR

Krizin ardından dünya ekonomisini yeniden şekillendirecek İtalya'nın yeni atanmış Başbakanı Mario Monti, ECB yeni Başkanı Mario Draghi, Yunanistan'ın atanmış Başbakanı Lucas Papademos ve ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın ortak noktaları dünyanın en büyük yatırım bankası Goldman Sachs'ta üst düzeylerde yöneticilik yapmış olmaları. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin istifası sonrasında yeni hükümeti kuran Mario Monti, 2005'ten bu yana Goldman Sachs'ın danışmanlığını yapıyor.

BAŞKAN YARDIMCISI ECB BAŞKANI OLDU

ECB'nin yeni başkanı Mario Draghi ise 1 Kasım 2011 tarihinden itibaren Jean-Claude Trichet'in yerine Avrupa Merkez Bankası Başkanı olarak atandı. Draghi, Goldman Sachs'ın 2002-2005 yılları arasında başkan yardımcısı ve müdürü oldu. Ayrıca firma genelinde bir yönetim komitesi bir üyesi oldu. Yunanistan Başbakanı Papademos ise 1994-2002 yılları arasında Yunan Merkez Bankası Başkanı iken Goldman Sachs'ın da danışmanlığını yaptı. İrlanda'yı kurtaran Peter Sutherland ise 2009 yılına kadar bankanın yöneticilik pozisyonlarında görev aldı.

JIM O'NEILL DA GOLDMAN'LI

YUNANİSTAN'ın borcunu yöneten isim olan Hristodulos Goldman tarafından Yunanistan'da borç gizleme operasyonu için çıkarılan 'swap'ler Yunan Ulusal Bankası'na satılırken bu bankanın genel müdürüydü. Otmar Issing Eski Bundesbank başkanı ve eski ECB üyesi. ECB'nin para politikası kararlarında 'iki sütun' yaklaşımını geliştirdi. Goldman danışmanı. Jim O'Neill gelişmekteki ülkeler için BRIC kavramını icat etti. Bankanın küresel ekonomi bölümünün başı.

Fon, reyting kuruluşu ve yatırım bankası aynı potada

SABAH aralık ayı başında yayınlanan yazı dizisi ile dünyanın en büyük iki kredi derecelendirme kuruluşu S&P ile Moody's'in ardında aynı isimlerin olduğunu ortaya çıkarmıştı. Goldman'ın en büyük hissedarı Capital World Investors'da başrol oyuncusu James F. Rothenberg Amerika'nın en etkili isimlerinden biri olarak gösteriliyor. Şirket 5.7 paya sahip. Vanguard'ı kuran John C. Bogle'ın şirketinin ise aktif toplamı 1. 6 trilyon dolar ve yüzde 3.8 hissesi bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU