Türkler Londra'da daire topluyor

Türk işadamlarının, futbolcuların ve sanatçıların emlak almak için gözü Londra'da. Ünlülerin avukatlığını yapan Mehmet Ali Erdoğan, son üç yıldır Türkler tarafından Londra'da alınan evlerde yüzde 500 artış olduğunu söylüyor

Pazartesi 26.12.2011
ABONE OL
Özellikle son üç yıldır Londra'ya rağbet gösteren Türkiye'deki iş- adamları ve sanatçılar Londra'da sürekli daire, arsa ve bina satın alıyor. Avukat Mehmet Ali Erdoğan ile Londra'da bu konuyu konuştuk. Türkiye'nin birçok ünlü işadamı, futbolcu ve sanatçısına avukatlık hizmeti veren Erdoğan; "2010 yılına oranla bizim portföyümüzde Türkler tarafından Londra'da satın alınan evlerin sayısı yüzde 500 arttı" diye iddialı konuşuyor. Ünlü avukata göre Londra'da, son zamanlarda özellikle İrlanda hükümetinin TMSF'sinin el koyduğu bankaların gayrimenkullerini almak için Türkler sıraya girmiş durumda.
Neden Londra'dan gayrimenkul almak bu kadar cazipleşti? Aslında Londra'ya insanların para akışı ve yatırım yapmaları yeni başlayan bir şey değil. Londra'nın dünyanın dört bir yanındaki çalkalanmadan çok etkilenmemesi varlıklı insanları Londra'ya çeken bir faktör.
Londra Türkler için ne zaman popüler olmaya başladı? 11 Eylül ile paralel olarak Londra çok popüler oldu. Türkiye'deki birçok insan çocuklarını Amerika'da okuturdu. Ancak olaylardan sonra Müslamanlar "hepsi kötü", "hepsi bombacı" diye yorumlanınca işadamları çocuklarının eğitimi için İngiltere'ye yöneldi.
Bu konuda hiç örnek yaşadınız mı? Evet. Ali Ağaoğlu arsa aldı ve "Buraya iki kule dikeceğim" dedi. Yaptığı açıklamalarla Londra gayrimenkul piyasasını Türkler açısından hareketlendirdi.
Türkiye'de yabancıların gayrimenkul yatırımıyla ilgili düşünceniz ne? Avrupalı Türkiye'de ev almak isteyince neden izin alması gerekiyor? Biz alınca çok iyi, onlar alınca çok kötü. Özellikle de paranın bol olduğu Arap ülkeler bütün paralarını İngiltere'ye ve Avrupa'ya yatırıyor yazık. Biz onlara daha yakınız, İstanbul'daki projelere bayılıyorlar.
Türkler İngiltere'den rahat kredi alabiliyor mu? Bankalar normalde kredi vermiyor. Ancak hala Türkler çok iyi kredi alıyor. Türklere hayır demiyorlar. Türkiye'de geliri çok iyi olan ve bunu vergilendiren bütün herkes burada yüzde 70'e kadar mortgage alabiliyor.

Londra'da ev satın alan ünlüler

Sanatçı Zerrin Tekindor, Londra'dan ev aldı. Hülya Avşar'ın ve Aşkın Nur Yengi- Haluk Bilginer çiftinin de Notting Hill bölgesinde evi bulunuyor. Pan Peninsula Tower 1'de bir daire sahibi olan Hülya Avşar,daireyi 1 milyon sterline almıştı. Seda Sayan da Paris Hilton'un oturduğu Kingston bölgesinde. Bir başka sanatçı Kıvanç Tatlıtuğ, Londra'da 400 bin sterline geçen yıl bir ev satın almıştı.

Evler her yıl yüzde 10 prim yapıyor

Peki Londra'dan ev almak kolay mı? Vatandaş olmadan da oluyor. Hem mortgage çıkıyor, yıllık yüzde 3.5 ile 3.9 faizle. Bu parayla evin yüzde 70'ini alıyorsun. Londra'da gayrimenkul her sene en az yüzde 10 pirim yapıyor. Ayrıca bizim kültürde "Mehmet Bey'in var Hüseyin Bey'in de olmalı. Bizim de bir evimiz olsun" mantığı var, herkes yarış içinde.