Depremde devletle ortaklaşa çalışılmalı

Van depreminden sonra devletin kasasından en az 10 milyar lira çıkacağını söyleyen AXA Holding CEO'su Cemal Ererdi, devletin küçük bir katkıyla sigortalanma oranını yükseltebileceğini ve sigorta yoluyla tüm hasarın karşılanabileceğini belirtti

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 27.12.2011 ABONE OL
AXA Holding CEO'su Cemal Ererdi, Van depremi gibi büyük bir depremden sonra sigortalanma oranında artış yaşanmasının normal olduğunu, ancak bunun alışkanlığa dönüşmemesinden dolayı poliçe yenilemelerinde düşüş görüldüğünü ifade etti. Sigortalanma ivmesinin 3-5 ay böyle gideceğini düşünen Ererdi, "Daha sonra yine eskisi gibi olacaktır. Esasında zorunlu olan deprem sigortası sistemindeki bu zorunluluğun uygulanması lazım" şeklinde görüş bildirdi. Devletin sigorta şirketlerini doğru kullanması gerektiğini de ifade eden Ererdi, "Örneğin sigortalanma oranı düşük olduğu için Van depreminde devletin kasasından 10-15 milyar lira çıkacak. Yani bütçe açık verecek ve belki bu açık yurt dışından borçlanma yoluyla karşılanacak. Madem ki 3-5 yılda bir büyük depremlerle karşılaşıyoruz, o zaman devlet küçük bir katkıyla sigortalanma oranını yükseltebilir ve böylece devletin kasasından para çıkmadan sigorta yoluyla bütün hasar karşılanabilir" dedi. Beklenen İstanbul depreminin neden olacağı büyük maddi kaybın Türkiye ekonomisini en az 10 yıl geriye götüreceğinin sürekli vurgulandığını belirten Ererdi, "Sigortalanma yoluyla riskler yabancı reasürörlere devredilecek ve Türkiye ekonomisinin darboğaza girmesi önlenecek. Ayrıca bu felaket, faizsiz kaynaklarla tazmin edilmiş olacaktır" dedi.

'SİGORTA BORSAYA DERİNLİK SAĞLAR'

Sigorta ve bireysel emeklilik sisteminin artık gerçekten finans sektörünün önemli bir parçası olarak görülmesi gerektiğinin altını çizen Ererdi, sigorta sektörünün fon yaratma fonksiyonunun gözden kaçırıldığını ve sigortacılığın sadece hasar önleyen bir kurum olarak görüldüğünü ifade etti. Sigorta şirketlerinin kurumsal yatırımcı olarak büyümelerinin borsaya derinlik sağlayacağını belirten Ererdi sözlerini şöyle sürdürdü: "Sigorta ve emeklilik fonları sayesinde yatırımların vadelerinin uzaması sağlanacak ve olası bir krizde yatırım enstrümanlarında dalgalanma yaşanmayacak. Ülke finansal krizlerde ciddi bir iç finansman desteği sağlayacak. Yabancılar borsaya geliyor, ama ufak bir krizde kaçıyor. Aynı durum Hazine bonosunda da geçerli. Sigortacılık büyürse krizde para kaçmaz."

BUGÜN NELER OLDU