Enerjide dengeleri değiştirecek imza

Türkiye, Azerbaycan'la imzaladığı 7 milyar euroluk Trans Anadolu Boru Hattı anlaşmasıyla enerjide dengeleri değiştirecek, Avrupa'nın gaz tedarikçisi olacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 27.12.2011 ABONE OL
Avrupa'nın enerji tedarikçisi olmayı hedefleyen Türkiye, Azerbaycan'la 7 milyar euroluk doğalgaz boru hattı yatırımına imza attı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Azerbaycan Enerji Bakanı Natıq Aliyev'in imzaladığı anlaşmaya göre Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye güzergâhında Trans Anadolu Boru Hattı (TANAP) inşa edilecek. 7 milyar euroyu bulabilecek hattın yüzde 80'i SOCAR'a, yüzde 20'si ise Türkiye'ye ait olacak. Türkiye ayrıca Azeri gazından geçiş ücreti alacak. Süreçte diğer uluslararası petrol ve doğalgaz şirketleri de konsorsiyuma dahil olabilecekler. Yıldız anlaşmayı, "Biz bu proje ile gazın Türkiye'den geçmesini sağlayacak iradeyi ortaya koyuyoruz" ile özetlerken, Azeri Bakan projenin yeni iş imkânı yaratacağını söyledi.

NABUCCO EDİRNE'DEN BAŞLAR

Azerbaycan'la yeni boru hattı hamlesiyle uzun süredir Avrupa Birliği üyeliği için müzakere kapısında bekleyen, enerji faslı görüşmelerine bile geçemeyen Türkiye, AB'nin stratejik önem atfettiği enerji yolunu belirlemede inisiyatif alacak. Nabucco ve diğer AB merkezli projeler ancak Türkiye sınırından başlayacak.
Türkmen gazı da gelebilir

Yıldız, TANAP'ın önemli bir alternatif olsa da Nabucco, Türkiye-Yunanistan-İtalya (ITGI) ve TAP projelerini rafa kaldırmadığını belirtti. Projelerde rotaların değişebileceğini söyleyen Yıldız, "Ancak Nabucco, Gürcistan'da alacağı gazı Bulgaristan sınırında alması anlamına gelmektedir" dedi. Yıldız, Başbakan Erdoğan ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'in imza attığı Şah Deniz anlaşmasına atıf yaparak, "Bu anlaşmaya Azeri gazınının yanı sıra, Azerbaycan üzerinden gelebilecek gazın taşınmasını da içerir" cümlesi ile Hazar'daki diğer üretici ülkelerin gazının Türkiye aracılığıyla taşınabileceğini belirtti. Azeri Bakan Natıq Aliyev, hattın Türkiye-Gürcistan kısmının yıllık 35 milyar metreküp gaz taşıma kapasitesine ulaşabileceğini belirterek, "Türkmenistan gazını ihraçta Azerbaycan'ı transit kullansa kapasite 60 milyar metreküpe çıkabilir" dedi.

Hattın maliyeti 7 milyar euro
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TANAP Boru Hattı'nın maliyetinin demir-çelik fiyatları, kamulaştırma maliyetleri gibi birçok değişkene bağlı olduğunu belirtse de uzmanlar, bu büyüklükte hattın 6-7 milyar euroya mal olacağını belirtti. Bakan Taner Yıldız, hatta Türkiye adına BOTAŞ veya TPAO'nun toplam yüzde 20'yi geçmeyecek oranda ortak olacağını, Azeri şirket SOCAR'ın ise hisselerin yüzde 80'ine denk geleceğini söyledi.

24 milyar metreküp gaz gelecek
Dün imzalanan anlaşmanın fizibilite çalışmalarına 2012'de başlanması beklenirken projenin 5 yılda tamamlanması hedefleniyor. Boru hattından yılda yaklaşık 16 milyar metreküp doğalgaz geçecek. Bu gazın 6 milyar metreküplük bölümünü, Türkiye kendi ihtiyaçları için kullanabilecek. Bakan Aliyev ikinci etapta hatta 8 milyar metreküp gaz ekleneceğini bildirdi.

ANKARA

BUGÜN NELER OLDU