Güney Akım'a karşı ek doğalgaz

Türkiye, Rusya'dan ek doğalgaz alıyor, kış günlerinde gaz sıkıntısı yok.

Çarşamba 28.12.2011 16:45
Güncelleme: Çarşamba 28.12.2011 16:50
ABONE OL
Türkiye ve Rusya yılın son günlerinde tarihi bir adım atarak enerji alanında bir dizi anlaşma sağladı.

Rusya'nın doğrudan Avrupa'ya ulaşmasını sağlayacak Güney Akım doğalgaz boru hattı inşaatına Türkiye inşaat izni verirken, Türkiye piyasa fiyatlarının üzerinde olan doğalgaz alımı ile ilgili Rusya'dan bir miktar indirim aldı.

Rus enerji devi Gazprom, Türkiye'nın Batı Hattı'ndan süresi dolan "al ya da öde" kapsamındaki BOTAŞ alımları ile ilgili de bir jest yaparak, yaklaşık 3 milyar metreküplük doğalgazın 2012'de alımına izin verdi. Özel şirketlerin son altı aylık süre içerisinde Gazprom'la sağlayamadıkları anlaşma içinse görüşmeler önümüzdeki dönem de devam edecek. Böylece Türkiye kış günlerinde iptal olunan alımlar nedeni ile zor günler yaşamayacak.

Rusya Başbakanlık Binası "Beyaz Ev" de gerçekleşen görüşmelerin ardından Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nde Türk basın mensupları ile bir araya gelen Enerji Bakanı Taner Yıldız, sağlanan anlaşmalarla ilgili bilgi verdi. Son altı aylık süre içerinde Türkiye'nin enerji tedariki ile ilgili bir kısım çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Yıldız, "BOTAŞ, Gazprom'la yeni bir kontrat ya da bağlantı sağlamadı. Bir yıllık kamunun alacağı 6 milyar metreküp doğalgazla ilgili bir zeyilname imzaladık. İçeriğini kamuoyu ile paylaşacağız. Bizim liberalleşme ve özel sektör aracılığı ile yapılanma ile ilgili politikalarımızda herhangi bir kesinti olmadı ve kararlılığımız devam edecektir" dedi.

Son altı aylık dönemde özel sektörün Gazprom'la bir anlaşma sağlayamadığını hatırlatan Bakan, "Böylece biz bir zeyilname ile 2012'yi tamamlamış oluyoruz" bilgisini verdi.

GÜNEY AKIM'DA 2009 ANLAŞMASININ GEREĞİNİ YERİNE GETİRDİK

Türkiye'nin Güney Akım'la ilgili 2009'dan bu yana devam eden görüşmeler olduğunu hatırlatan Bakan Yıldız, "Güzergahın belirlenmesi ve diğer tamamlanması gereken evraklar vardı. Evrakla Rusya ve Gazprom tarafından tamamlanınca zamanlama bu şekilde gerçekleşmiş oldu. Biz de Sayın Başbakan'ımızın sayın Putin'le 2009 yılında imzalamış oldukları anlaşmanın gereğini yerine getirmiş olduk. Bu aynı Rusya ve Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin güçlenmesine ve bu çıtanın daha da yukarılara taşınmasına gerekçe oluşturacak" değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA NÜKLEER SANTRAL İÇİN 700 MİLYON DOLAR SERMAYE AKTARDI

Rusya'nın Mersin Akkuyu'ya kuracağı nükleer santralle ilgili 2 hafta önce 700 milyon dolarlık bir sermaye aktarımı gerçekleştirdiği bilgisini veren Enerji Bakanı, "Bildiğiniz gibi Moskova'da yaklaşık 50 öğrencimiz üniversitede eğitim görüyor. Türkiye'de yapılacak olan nükleer santrallerin işletmeciliğini yapacak olan bizim mühendislerimiz olacak. Onların yetişmesi ile alakalı da sayın büyükelçimizden bilgi ve iyi haberler aldım. Dolayısıyla bugün inşallah Türkiye'ye tekrar döneceğiz ve bundan sonraki 2012 yılı alakalı projeksiyonlarımızı tekrar kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.