Ek vergiye tam destek

Ek ithalat vergisine karşı çıkanlara üreticiden tepki geldi. Vergi sonrası istihdamın yüzde 9 arttığını belirten Sanko'nun sahibi Abdülkadir Konukoğlu, "Fabrikalar çalışmaya, istihdam artmaya başladı. Markaların yaygarasını anlamıyoruz" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 29.12.2011 ABONE OL
İthalata getirilen ek vergiye tepki gösteren hazırgiyimcilerin karşısına tekstil üreticileri çıktı. 'Türkiye'nin Üretimi Türkiye'nin İhracatı Platformu'nu kuran üreticiler, vergiyi eleştiren hazırgiyimcilere ateş püskürdü. Ek vergi sonrası Türkiye'de kapanan atölye ve fabrikaların yeniden çalışmaya başladığını, istihdamda yüzde 9'a varan artışlar olduğunu belirten platform başkanı, aynı zamanda Sanko'nun da sahibi Abdülkadir Konukoğlu, "Bizim derdimiz ihracatla değil iç piyasayla. İhracat amaçlı ithalatla bir derdimiz yok" dedi. Sektörde ithalat yapanların oranının yüzde 10'u geçmediğini belirten Konukoğlu, "3 ithalatçı para kazanamayacak diye bu yaygara kopuyor. Bu ithalatçı hazırgiyimciler, iplik ve kumaş fiyatlarındaki yüzde 30-35 ucuzlamayı raf fiyatlarına yansıtmıyorlar. Sonra da ek vergiden şikayet ediyorlar" dedi.

ARTIK YATAN TESİSİMİZ YOK
Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Başer ise, ek vergi kararından sonra 2010'da 1.5 milyar dolar olan yatırım teşvik belgesi rakamının 3 milyar dolara çıktığını, yatırımların yüzde 100 arttığını söyledi. "Fonlar Türk markalarının kapısını çalarken, markalar AVM'lere girmek için yarışırken nasıl yabancı markalar Türkiye'den çıkıyor dersiniz" diye konuşan Başer, "3 ay içinde sektöre 700 milyon dolar geldi. Türkiye'de yeterli üretim kapasitesi olmadığını söyleyenlere en iyi cevap budur" dedi. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'ndan Ahmet Öksüz de, "Yatırımlar hız kazandı, işsizlik az, yatan tesisimiz yok" diye konuştu. Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İsmail Yılmaz, "3 ayda 500 ek makine siparişi verdik. Dokumacı bulmakta sorun yaşıyoruz" derken Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök ise, kriz sonrası düşen üretimin eski haline döndüğünü ifade etti.